Rafał Trzaskowski uzyskał 54,1 proc. głosów w wyborach prezydenckich w Warszawie i wygrał wybory prezydenckie stolicy w I turze - wynika z badania exit poll przygotowanego przez Ipsos. Według sondażu drugie miejsce w wyborach zajął Patryk Jaki, który uzyskał 30,9 proc. głosów.

Jeżeli te wyniki się potwierdzą, Trzaskowski będzie musiał zrezygnować z zasiadania w Sejmie. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, nie można łączyć z mandatem posła i senatora.

W przypadku wygranej Trzaskowskiego marszałek Sejmu Marek Kuchciński na podstawie oficjalnej informacji Państwowej Komisji Wyborczej, będzie musiał zawiadomić kolejnego pod względem liczby głosów kandydata z tej samej listy okręgowej.

Trzaskowski w wyborach do Sejmu w 2015 roku startował z okręgu 13, obejmującego miasto Kraków oraz powiaty: krakowski, miechowski i olkuski. Polityka PO poparło 47 080 wyborców (najlepszy wynik na liście Platformy). Razem z nim do Sejmu weszło także czterech innych kandydatów PO.

Piąty kolejny wynik uzyskała Jagna Marczułajtis-Walczak, która była posłem na Sejm VII kadencji. W 2015 roku poparło ją 6899 wyborców.

Marczułajtis-Walczak to polska snowboardzistka, trzykrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich.