Państwowa Komisja Wyborcza podała jak dotąd oficjalne wyniki z dwóch sejmików wojewódzkich - na Podlasiu samodzielną większość ma Prawo i Sprawiedliwość, na Opolszczyźnie najwięcej mandatów ma Koalicja Obywatelska - 13. Większość w sejmiku będzie miała, jeśli umówi się z Mniejszością Niemiecką (5 mandatów).

- PiS będzie rządziło myślę, że w pięciu, góra sześciu (sejmikach). Jeszcze nie mamy oficjalnych wyników, ale trzeba liczyć się z tym, że w pięciu sejmikach ma większość samodzielną, natomiast PiS ma bardzo małą zdolność koalicyjną. Według mnie w 10-11 raczej będzie rządzić Koalicja Obywatelska wspólnie z jakimiś koalicjantami, być może z PSL-em, ale również Mniejszością Niemiecką - skomentowała Lubnauer w TVN24.

- Jako Nowoczesna startowaliśmy pierwszy raz, więc trudno powiedzieć, że (wyniki wyborów) wyglądają dla nas coraz gorzej - dodała szefowa Nowoczesnej.

Jej zdaniem "Koalicja Obywatelska bardzo dobrze sprawdziła się w dużych miastach". - Głównie wynika to jednak z pewnych liberalnych wartości, które przyniosła do niej m.in. Nowoczesna - oceniła Lubnauer.

Polityk dodała, że w tej chwili priorytetem dla jej partii jest druga tura wyborów samorządowych, w związku z czym na razie nie będzie zgłoszony wniosek o wotum nieufności dla premiera Mateusza Morawieckiego. - Zebranie podpisów – nie będzie żadnego problemu. Chodzi o to, że jest Sejm dzisiaj, a przypomnę, że jest potrzebne mniej głosów niż do wotum nieufności w stosunku do ministra. Wtedy, kiedy uznamy, że to najlepszy moment (na złożenie wniosku). W tej chwili jeszcze mamy II turę wyborów i to dla nas priorytet - mówiła.