W ostatnich tygodniach w Papui Nowej Gwinei obserwowany jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Ostatnie dostępne dane pochodzą z czwartku - wówczas w położonym na Pacyfiku wyspiarskim państwie wykryto 385 zakażeń. Papuę Nową Gwineę zamieszkuje 9 mln osób.

Od początku epidemii w Papui Nowej Gwinei wykryto 26 731 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 329 osób.

1 proc.

Taki odsetek mieszkańców Papui Nowej Gwinei zaszczepiono w pełni przeciw COVID-19

Jak dotąd w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest mniej niż 1 proc. mieszkańców kraju. Akcję szczepień opóźniają dezinformacja, obawy mieszkańców przed szczepionkami i problemy natury logistycznej.

- Pilne działania i dalsze wsparcie dla systemu ochrony zdrowia są wymagane, aby przeciwdziałać dużej liczbie ofiar w kraju w nadchodzących dniach i tygodniach - mówi Uvenama Rova, sekretarz generalny Czerwonego Krzyża z Papui Nowej Gwinei.

Czytaj więcej

Papua-Nowa Gwinea kupiła 40 luksusowych aut. Ludzie oburzeni

Obecnie wszystkie główne szpitale w kraju notują zwiększony napływ zakażonych koronawirusem.

Problemy z realizacją programu szczepień notują też niektóre inne państwa na Pacyfiku - np. Wyspy Salomona czy Kiribiati. Z kolei Palau wyszczepiło przeciw COVID-19 99 proc. mieszkańców w wieku powyżej 12. roku życia do połowy października. Na Fidżi zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest 96 proc. mieszkańców.