• Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zaskoczyła rynek i kredytobiorców swoją decyzją — komentuje Karol Wilczko, analityk porównywarki finansowej Comperia. pl. – Członkowie RPP niespodziewanie podnieśli trzeci raz w tym roku główne stopy procentowe.

• Zmieniła się podstawowa stopa procentowa, która od dziś wynosi 4,25 proc., a więc o 0,25 p. p. więcej niż miesiąc temu. Dla osób, które posiadają kredyty w polskiej walucie taka decyzja może oznaczać wyższe raty kredytu.

• – Najbardziej odczują to osoby posiadające kredyty hipoteczne. Ich raty systematycznie rosną od kilku miesięcy, co jest wynikiem wzrostu rynkowych stóp procentowych — mówi Karol Wilczko. – Jeszcze w grudniu 2010 roku rata kredytu zaciągniętego na początku 2008 roku na 300 tys. zł, z okresem spłaty rozłożonym na 30 lat, wynosiła 1629 zł. Obecnie wzrosła już do poziomu 1699 zł, a więc o 70 zł.

• Jeśli rynkowa stopa WIBOR 3m po wczorajszej podwyżce wzrosłaby o 0,25 p. p., to rata modelowego kredytu wzrosłaby o kolejne 44 zł, do poziomu 1743 zł — podaje Comperia pl.