2,6 tysięcy – tyle mieszkań wprowadzili do sprzedaży deweloperzy w Warszawie w pierwszym kwartale br. ?– W tym samym czasie w Krakowie liczba ta wyniosła 2,7 tys. lokali – podają analitycy z Emmersona. ?

Z danych tej firmy wynika, że w całej warszawskiej ofercie było w tym czasie 15,9 tys. mieszkań. To o 2 proc. mniej niż w ostatnim kwartale ub.r. ?W Krakowie deweloperzy oferowali w pierwszym kwartale w sumie 6,9 tys. lokali. Krakowska oferta powiększyła się o 16 proc. ?

We Wrocławiu w pierwszych trzech miesiącach tego roku oferta rynku pierwotnego wzrosła o 2 tys. mieszkań. Cała podaż w tym mieście wyniosła 6,3 tys. lokali. To o 13 proc. więcej niż w czwartym kwartale ub.r. W Gdańsku podaż zwiększyła się w tym czasie o 12 proc., do 5,1 tys. mieszkań. ?

Patrz: Liczba nowych mieszkań w miastach

Jak tłumaczy Jarosław Mikołaj Skoczeń z firmy Emmerson, na taką, a nie inną sytuację w Warszawie, gdzie odnotowano spadek podaży, wpływa przede wszystkim postępująca sprzedaż.

?– Z drugiej strony wyniki niewątpliwie świadczą o tym, że deweloperzy coraz bardziej otwierają się na pozostałe rynki i starają się wchodzić ze swoją ofertą do innych miast – oceniają analitycy. ?

Mimo że podaż mieszkań najbardziej powiększyła się w Krakowie i Wrocławiu, to stolica pod względem oferty jest wciąż na pierwszym miejscu. Czy jest możliwa zmiana na pozycji lidera? Czy to koniec hegemonii Warszawy??

– Przyrost podaży w tych miastach musiałby być przez dłuższy czas znacznie większy niż w stolicy.Taki rozwój wypadków nie wydaje się jednak realny, choćby z powodu samej wielkości i potencjałów ekonomicznych poszczególnych miejscowości – zastanawia się Skoczeń.

Na sytuację na rynku nieruchomości wpływ ma także liczba ludności, która w stolicy jest dwa razy większa niż w Krakowie. ?