Serwis Otodom, przygotowując ranking dzielnic, mieszkańcom 12 miast zadał pytanie o dostępność sklepów w okolicy. W skali od 1 do 5 oceniano, czy w pobliżu domu można zrobić podstawowe zakupy - zaczynając od małych sklepów spożywczych po największe centra handlowe.

Jak wypadły poszczególne dzielnice, a jak poszczególne miasta? Katowice i Poznań zdobyły po 4,03 pkt, wyprzedzając nawet Warszawę (3,94). Na trzecim miejscu uplasował się Białystok (3,91). Najmniej zadowoleni z infrastruktury handlowej są mieszkańcy Bydgoszczy (3,7).

- Trzeba jednak przyznać, że w żadnym z 12 miast nie ma powodów do narzekania, a różnica w ocenie między najwyżej i najniżej ocenionym miastem wyniosła zaledwie 0,33 pkt – mówi Jarosław Krawczyk, ekspert Otodomu.

Szczegółowe wyniki wyglądają następująco:

1. Katowice 4,03

1. Poznań 4,03

2. Warszawa 3,94

3. Białystok 3,91

4. Gdańsk 3,89

4. Kraków 3,89

5. Gdynia 3,88

6. Łódź 3,87

7. Lublin 3,85

8. Wrocław 3,84

9. Szczecin 3,83

10. Bydgoszcz 3,7

Bogata oferta

- Zielone przestrzenie, sprawna komunikacja, atrakcyjne zarobki i wiele innych cech można przypisać centrum aglomeracji śląskiej. Katowice stanowią ważny ośrodek przemysłowo-handlowy, zapewniający mieszkańcom nie tylko różnorodne stanowiska pracy, ale także wiele miejsc do robienia zakupów – komentuje Jarosław Krawczyk. - Liderem, a właściwie liderami pod względem wygody robienia zakupów w Katowicach okazały się osiedle Tysiąclecia i Załęże zajmujące ex aequo pierwsze miejsce w rankingu dzielnic. Zostały ocenione przez mieszkańców wysoko, bo aż na 4,44 pkt w skali pięciostopniowej. Tuż za nimi uplasowały się Dąb z oceną 4,33 i Zawodzie, które otrzymało notę 4,30.

- Wynik nie jest zaskoczeniem. Wygrała część miasta, gdzie jest bardzo dużo sklepów, lokali usługowych i centrów handlowych – komentuje cytowany w komunikacie Michał Marciniak, z MMC Nieruchomości. - Osiedle Tysiąclecia sąsiaduje z centrum i jest świetnie skomunikowane. Nawet jeśli mieszkańcy nie mogą czegoś kupić we własnej dzielnicy, łatwo im przedostać się do specjalistycznych sklepów w innych częściach Katowic – dodaje.

Na podium pięć dzielnic

- Miłośnicy zakupów mogą również czuć się zaspokojeni, mieszkając w Poznaniu. Stolica Wielkopolski oferuje 20 centrów handlowych. Pod względem powierzchni handlowej w przeliczeniu na mieszkańca przoduje w krajowych statystykach – przypominają eksperci Otodomu. - Jeśli chodzi o infrastrukturę handlową podium poznańskiego rankingu dzielnic pomieścić musi aż pięć dzielnic. Najlepsze zaplecze handlowe ma Łacina, która została oceniona na 4,55 pkt. Znajduje się tu centrum handlowe Posnania, największy obiekt tego typu w mieście. W Posnanii mamy cały wachlarz lokali: 220 butików, 40 kawiarni i restauracji oraz 40 sklepów, działa kino.

To niejedyny taki obiekt w tej dzielnicy. Jest tu także Galeria Malta, mająca w ofercie sklepy, kawiarnie, restauracje, kino, klub fitness i plac zabaw.

- Obecność dwóch potężnych galerii handlowych, wpisanych w jedno osiedle i leżących blisko siebie, powoduje, że Łacina jest najbardziej zagęszczonym handlowo miejscem w Poznaniu – wskazuje Otodom. - Na drugim miejscu, za zwycięską Łaciną znalazły się Winiary, ocenione na 4,41 pkt. Na trzecim miejscu są aż trzy dzielnice, które uzyskały identyczny wynik: 4,35 pkt. Są to Chartowo, Piątkowo i Rataje. W porównaniu z rokiem 2017, najbardziej spektakularny awans zaliczyły Łacina, która wówczas zajmowała 10. Miejsce i Chartowo, które awansowało z miejsca 14. na 3.

To druga edycja rankingu dzielnic Otodomu. Poprzedni był opublikowany trzy lata temu.

Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej.

Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.