Wong Choihing stał się miliarderem, kiedy akcje założonego przez niego holdingu Hydoo International wzrosły ponad 70 proc. od chwili giełdowego debiutu w październiku zeszłego roku. Akcje będące w posiadaniu rodziny Wonga są dziś warte ponad 1,1 mld dol. - podaje Bloomberg.

Rodzina posiada ponad 60 proc. akcji całego holdingu, jak wynika z dokumentów giełdy w Hongkongu.

61-letni Wong nigdy nie był notowany w jakichkolwiek rankingach "bogactwa". Pochodzi z wielodzietnej rodziny. Zanim w 1995 roku został deweloperem, był kierowcą ciężarówki. Wraz z rodziną wybudował 19 centrów handlowych w siedmiu chińskich prowincjach - czytamy w prospekcie giełdowym Hydoo.

- Wśród biznesmenów nie ma nikogo, kto bardziej zasługiwałby na taki awans - Bloomberg cytuje Petera Fuhrmana, który jako bankowiec obsługiwał inwestycje Wonga. - 20 lat temu wymyślił bardzo sprawny i innowacyjny model biznesowy i pozostał przy nim, nie wahając się inwestować w warunkach szybko zmieniającej się chińskiej gospodarki - dodaje.

Podstawową formą biznesu w centrach handlowych Wonga jest hurtowy handel szerokim asortymentem - od sprzętu komputerowego i elektrycznego, przez materiały budowlane, meble, AGD.  Dziś firma Wonga realizuje osiem projektów w sześciu prowincjach i regionach autonomicznych. Robi to od początku sierpnia 2013 roku.

Projekty te prowadzi w słabo rozwiniętych , trzecio- i czwartorzędnych miastach, takich jak Ganzhou w Jiangxi i Wuzhou w Guangxi Zhuang.

-  Hydoo to jeden z czołowych deweloperów, który skoncentrował się na tworzeniu wielkich wielobranżowych centrów handlowych na głębokiej prowincji - mówi dziennikarzom Bloomberga Li Xingwen, analityk z  International Holding Ltd., który rekomenduje zakup akcji Hydoo.

Firma Hydoo zadebiutowała na giełdzie w Hongkongu w październiku 2013 roku. Tylko w dniu wczorajszym akcje Hydoo wzrosły o 3 proc.