Wstrzymane wypłaty z programu Czyste Powietrze. Ministerstwo reaguje

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma ponad 300 milionów złotych niewypłaconych dotacji z programu Czyste Powietrze - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zarzuca, że "poprzednia władza nie zabezpieczyła finansowania na ten ważny program".

Publikacja: 12.01.2024 08:31

Wstrzymane wypłaty z programu Czyste Powietrze. Ministerstwo reaguje

Foto: Adobe Stock

Polski Alarm Smogowy poprzez media społecznościowe podał, że beneficjenci rządowego programu wymiany starych kotłów węglowych oraz pogłębionej termomodernizacji nie dostają w niektórych województwach na czas przyznanych im dotacji.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdziło w czwartek, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma ponad 300 milionów złotych niewypłaconych dotacji z programu Czyste Powietrze. 

W komunikacie czytamy, że „w drugiej połowie poprzedniego roku przyjmowano do realizacji wnioski, nie mając na nie pokrycia finansowego. W połowie grudnia 2023 r. zatrzymane zostały wypłaty, z powodu wyczerpania pieniędzy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i funduszach wojewódzkich”. Problem dotknął w pierwszej kolejności WFOŚiGW w Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie i Wrocławiu. Resort przyznaje jednak, że we wszystkich WFOŚiGW występują ograniczenia wypłat dotacji.

- Takie są skutki blokowania przez PiS funduszy z KPO i niewdrażania pozostałych programów unijnych – komentuje na oficjalnej stronie resortu Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska. - To brak wyobraźni i życie na kredyt. Rachunki za tę nieodpowiedzialną politykę płacą dziś Polacy — dodaje.

Resort zapowiedział, iż w najbliższym czasie przedstawi stan prac nad udrożnieniem programu Czyste Powietrze.

Przypomnijmy, iż pierwsza edycja „Czystego powietrza” została uruchomiona we wrześniu 2018 r., w odpowiedzi na konieczność walki z zanieczyszczeniem powietrza generowanym przez tzw. kopciuchy, czyli przestarzałe kotły na paliwa stałe.

Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej ponad 3 mln budynków oraz wymiana 3 mln sztuk źródeł ciepła. Według planu ma się zakończyć w 2029 r., przy czym umowy będą podpisywane do końca 2027 r., a środki będą wypłacane do 30 września 2029 r. Zaplanowany budżet projektu wynosi 103 mld zł.

Średnia wartość dotacji wypłacanej na jedną umowę o dofinansowanie dla obecnie prowadzonego naboru (od 3 stycznia 2023 r.) wynosi 41 tys. zł.

Czytaj więcej

„Czyste powietrze” czeka na KPO. Brakuje pieniędzy
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność