Nowe mieszkania. Kolejne progi przekroczone

Średnia cena mkw. nowych mieszkań w Trójmieście przekroczyła 14 tys. zł, a w Łodzi – 10 tys. zł. W Warszawie październik przyniósł stabilizację – wynika z analiz portalu RynekPierwotny.pl.

Publikacja: 03.11.2023 07:32

Nowe mieszkania. Kolejne progi przekroczone

Foto: 123 rf

Serwis RynekPierwotny.pl podaje wstępne dane dotyczące cen mieszkań w październiku. Nowe lokale zdrożały m.in. w Trójmieście i w Łodzi. W Warszawie październik przyniósł stabilizację cen. – A to przybliżyło Kraków do zepchnięcia stolicy z pozycji cenowego lidera wśród największych metropolii – analizują eksperci.

Większa podaż

Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl podkreśla, że ceny mieszkań przestałyby rosnąć, gdyby deweloperzy radykalnie zwiększyli podaż lokali, zwłaszcza z segmentu popularnego. – Październikowe dane o rynku warszawskim mogą jednak napawać lekkim optymizmem – uważa Marek Wielgo.

Ekspert przypomina, że w poprzednich dwóch miesiącach byliśmy świadkami potężnych wzrostów średniej ceny mkw. mieszkań w ofercie warszawskich firm deweloperskich. - W sierpniu ta średnia przebiła pułap 15 tys. zł, a miesiąc później – 16 tys. zł za metr. W październiku średnia cena mieszkań w przeliczeniu na metr kwadratowy praktycznie nie drgnęła – zaznacza Wielgo.

Mat.prasowe

Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że stabilizację można zawdzięczać wprowadzeniu do sprzedaży największej od niemal półtora roku miesięcznej puli mieszkań z cenami poniżej średniej.

- Z drugiej strony chętnych na lokale od deweloperów było najmniej od pięciu miesięcy. Prawdopodobnie jest to efekt wzrostu cen mieszkań. Warto też zwrócić uwagę, że od lipca znacznie skurczyła się oferta lokali do kupienia za „Bezpieczny kredyt 2 proc.” – mówi ekspert portalu. - Cieszyć może też przebudzenie z inwestycyjnego letargu krakowskich firm deweloperskich. Także w tym mieście wprowadzono na rynek więcej mieszkań niż sprzedano W efekcie średnia cena mkw. mieszkań wzrosła w październiku „tylko” o 1 proc.

Podobne podwyżki odnotowano we Wrocławiu i Łodzi. Z kolei w Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia cena mkw. nowych lokali, podobnie jak w stolicy, utrzymała poziom z września.

Oaza stabilności

Za dość zaskakującą eksperci serwisu RynekPierwotny.pl uznają aż 4-proc. podwyżkę cen mieszkań w Trójmieście. - Trzeba przypomnieć, że we wrześniu średnia mkw. spadła tu o 2 proc. – mówią. - Spowodował to wówczas wzrost liczby mieszkań w ofercie firm deweloperskich. Ponadto średnia cena lokali wprowadzonych do sprzedaży była stosunkowo niska jak na ten rynek. W październiku sytuacja odwróciła się o 180 stopni. Na trójmiejski rynek trafiły mieszkania droższe od średniej w ofercie, a ta skurczyła się z powodu niewystarczająco wysokiej podaży. Warto nadmienić, że Trójmiasto było jedyną aglomeracją, w której deweloperzy mogli pochwalić się wzrostem tempa sprzedaży mieszkań. Pytanie, czy uda się je utrzymać w sytuacji, gdy mieszkania kosztują średnio niemal 14,3 tys. zł za mkw. Tym samym Trójmiasto coraz bardziej pozostawia w tyle Wrocław, gdzie jeszcze w styczniu tego roku mieszkania były nieco droższe.

Analitycy zwracają uwagę na Łódź. - Miasto jest w tym roku fenomenem. Co prawda średnia cena mkw. lokali dostępnych w ofercie firm deweloperskich przekroczyła pułap 10 tys. zł. Niemniej Łódź jest wciąż oazą stabilności wśród największych metropolii. I to zarówno pod względem wielkości oferty, jak i średniej ceny mieszkań, która wzrosła w tym roku najmniej, bo „tylko” o 6 proc. – wskazują. - W pozostałych metropoliach mieliśmy do czynienia z dwucyfrowymi podwyżkami średniej ceny mkw. mieszkań.

Mat.prasowe

Galopujące wzrosty

Eksperci podkreślają, że w pierwszej trójce najdroższych metropolii ceny mieszkań nie rosły tak szybko od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. - W ciągu 12 miesięcy nowe mieszkania w ofercie krakowskich deweloperów podrożały średnio aż o 26 proc., w Trójmieście - o 24 proc., a w Warszawie – o 18 proc. – wskazują. - Z punktu widzenia kupujących rosnące ceny w ofercie deweloperów znacznie lepiej obrazuje ich struktura. Na przykład w Krakowie, gdzie średnia cena metra wrosła najbardziej, oferta lokali z ceną poniżej 10 tys. zł skurczyła się w tym roku z 21 proc. do 5 proc. W październiku z oferty krakowskich deweloperów praktycznie zniknęły mieszkania z ceną poniżej 9 tys. zł za metr. Za to odsetek mieszkań z ceną powyżej 15 tys. zł za metr zwiększył się z 18 do 51 proc.

Mat.prasowe

Spektakularne zmiany w strukturze cenowej odnotowano również m.in. w Warszawie i Trójmieście, gdzie jeszcze miesiąc wcześniej 13 proc. mieszkań w ofercie deweloperów miało cenę poniżej 9 tys. zł za mkw. - Dziś udział takich lokali wynosi 9 proc. Natomiast z 17 do 34 proc. zwiększył się odsetek takich, za które trzeba zapłacić ponad 15 tys. zł za metr – wskazują eksperci serwisu RynekPierwotny.pl.

Mat.prasowe

Serwis RynekPierwotny.pl podaje wstępne dane dotyczące cen mieszkań w październiku. Nowe lokale zdrożały m.in. w Trójmieście i w Łodzi. W Warszawie październik przyniósł stabilizację cen. – A to przybliżyło Kraków do zepchnięcia stolicy z pozycji cenowego lidera wśród największych metropolii – analizują eksperci.

Większa podaż

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Barometr: coraz mniej mieszkań, coraz wyższe ceny
Nieruchomości
Wyścig z czasem na budowach
Nieruchomości
Pogłębia się mieszkaniowe wykluczenie
Budownictwo
Zaczyna brakować mieszkań, a ceny biją rekordy. Bańka to czy nie?
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Rynek nieruchomości
Co czeka polskich deweloperów po wyborach
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży