- Czy Prawo i Sprawiedliwość pracuje nad własnym projektem ustawy reprywatyzacyjnej?

Jarosław Krajewski: W najbliższym czasie w naszym klubie będziemy rozmawiali o ewentualnych propozycjach ustawowych. W tej chwili jednak nie mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy taki projekt powstanie i kiedy to nastąpi.

Pana zdaniem propozycje ustawowe powinny dotyczyć całej Polski czy tylko Warszawy, czyli miasta, w którym występują największe problemy reprywatyzacyjne?

Brak ustawy reprywatyzacyjnej daje się we znaki nie tylko w stolicy. To przecież problem ogólnopolski.

Niestety, przespaliśmy w Polsce najlepszy czas na przygotowanie takich przepisów, czyli lata 90.

Teraz my wszyscy ponosimy konsekwencje, czego najbardziej namacalnym przykładem jest afera reprywatyzacyjna, do której doszło w Warszawie.

Dlatego uważam, że najlepiej by było, gdyby nowe przepisy dotyczyły całości problematyki reprywatyzacyjnej. Nie można jednak zapominać, że zaspokojenie roszczeń dawnych właścicieli i ich spadkobierców wiąże się z bardzo dużymi wydatkami z budżetu państwa.

Trzeba przecież zwrócić im nieruchomości albo wypłacić odszkodowanie, a to będzie kosztowało.

Dlatego bardzo istotne jest, co na temat przepisów reprywatyzacyjnych myśli minister finansów oraz Rada Ministrów. Ważne jest bowiem oszacowanie skutków finansowych ich wejścia w życie. Nie wiadomo bowiem, czy budżet państwa będzie w stanie udźwignąć takie wydatki czy nie.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

W ubiegły piątek do Sejmu wpłynął projekt Platformy Obywatelskiej dotyczący reprywatyzacji, ale tylko gruntów warszawskich. Zawiera on zdroworozsądkowe propozycje w kwestii odszkodowań. Maksymalnie mają wynieść 20 proc. wartości nieruchomości. Będą m.in. wypłacane w obligacjach, a wypłata ma być rozłożona na dziesięć lat. Może warto poprzeć ten projekt?

Nie znam jeszcze tej propozycji. Trudno więc mi się o niej wypowiadać. Na pewno przeczytam ten projekt. Wtedy możemy umówić się na rozmowę na jego temat.

—rozmawiała Renata Krupa-Dąbrowska