Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl:

Listopad upłynął pod znakiem niewielkich zmian na rynku kredytów hipotecznych. Koszty kredytowe zobowiązań złotych zmieniły się zaledwie o tysiąc złotych, a tych denominowanych w euro – o 4 tysiące złotych. Ostatni odczyt barometru hipotecznego dla kredytów mieszkaniowych w rodzimej walucie wyniósł 482 pkt.

W odniesieniu do poprzedniego miesiąca oznacza to wzrost tego wskaźnika tylko o 1 pkt. Przyczyn takiego zachowania należy upatrywać w stabilnej ofercie banków oraz spokojnym zachowaniu rynkowych stóp procentowych –  RPP ponownie pozostawiła stopy na dotychczasowym poziomie.

Nieco większe wahania wystąpiły w kosztach kredytów w euro. W przypadku tego typu zobowiązań barometr hipoteczny przyjął wartość 614 pkt. To – w porównaniu z wartością sprzed miesiąca: 610 pkt – oznacza zmianę o 4 pkt.

Winę za taki stan rzeczy ponosi zmiana kursu walutowego euro/zł, z poziomu 4,18 w poprzednim miesiącu, do 4,20 obecnie. Z uwagi na brak ofert kredytów we franku szwajcarskim publikacja barometru dotyczącego tych zobowiązań pozostaje zawieszona. Podobnie – dla kredytów w USD.

Założenia:

? kredyt: 250 tys. zł

? wartość mieszkania: 360 tys. zł

? okres spłaty: 30 lat

? raty: równe

? przelicznik: 1 punkt =  tys. zł

Jak powstaje barometr

? Wskaźnik publikujemy w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Obejmuje on wszystkie elementy oferty kredytowej składające się na koszt dla klienta, a więc:

– prowizję,

– wszelkiego rodzaju ubezpieczenia (niskiego wkładu, na życie, inne wymagane przez bank),

– odsetki,

– spread (w przypadku kredytów walutowych),

– wycenę nieruchomości.

Dane barometru odnoszą się do kosztu kredytu w dniu jego publikacji; w przypadku kredytów walutowych wskaźnik uwzględnia miesięczną zmianę kursów walutowych oraz spread walutowy.

? Wyliczenia są robione dla kredytu tej samej wysokości (250 tys. zł) i dla tego samego okresu spłaty (30 lat).

? Barometr pokazuje średni koszt kredytu dla dziesięciu najtańszych ofert bankowych.

? Wskaźnik przyjmuje wartości w punktach. Każdy 1 tys. zł kosztu to 1 punkt. Jeżeli na przykład całkowity koszt kredytu wynosi 300 tys. zł, to wysokość wskaźnika wyniesie 300 pkt.

wyliczenia: Comperia.pl