- Grudzień przyniósł nieco zamieszania w oprocentowaniu kredytów hipotecznych.  Spadek średniego oprocentowania jest efektem zmiany sposobu wyliczania tej zmiennej, a dokładnie zniknięciem z rynku jednego z banków oferujących kredyty na mieszkanie. Mowa tutaj oczywiście o MultiBanku, który pod koniec listopada został wchłonięty przez mBank –  mówi Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.

- W tym miesiącu średnia rzeczywista stopa oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych wyniosła 5,16 proc. W odniesieniu do poprzedniego miesiąca oznacza to zmianę o 0,06 pkt proc.

- Jeśli chodzi o kredyty w euro, średnie oprocentowanie wynosi 6,38 proc., podczas gdy w listopadzie br. było równe 6,91 proc. Jeśli chodzi o pozostałe warunki związane z udzielaniem i obsługą kredytów denominowanych we wspólnej walucie, to pozostały one bez zmian.

- Aktualna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych wygląda na stabilną. Wiele wskazuje na to, że łagodna polityka pieniężna, prowadzona przez najważniejsze banki centralne, będzie kontynuowana przez najbliższe kilka miesięcy. Dla kredytobiorców oznacza to niższe obciążenie związane ze spłatą rat kredytowych – podkreśla Jacek Kasperczyk.