– To, że w skali kraju ceny są stabilne, nie znaczy, że na poszczególnych rynkach się nie wahają - podkreśla Marcin Krasoń, analityk Home Brokera. - Zmiany stawek na lokalnym rynku zależą m.in. od struktury nieruchomości sprzedanych w danym okresie. - Najdrożej jest w stolicy. Z danych Home Brokera i Open Finance wynika, że poziom 7-7,5 tys. zł za mkw. lokalu utrzymuje od wiosny 2013 r.

– Od szczytu hossy w 2008 r. cena ta, bez uwzględnienia inflacji, spadła o 17 proc. - podaje Krasoń. - Uwzględniając inflację realna zniżka w stolicy wynosi prawie 30 proc. O tle staniały mieszkania w ciągu ośmiu lat.

- Analityk Home Brokera podkreśla, że rynek w Warszawie jest bardzo zróżnicowany. Oferuje najszerszy wybór na rynku pierwotnym - od luksusowych apartamentów z widokiem na park w centrum miasta po dostępne w programie "MdM" lokale na obrzeżach miasta. Jeszcze większe zróżnicowanie oferty jest na rynku wtórnym.

- Drugim najdroższym miastem pod względem cen mieszkań jest Kraków, gdzie według danych Home Brokera i Open Finance, za mkw. lokalu trzeba zapłacić 6,1 tys. zł. W rankingu najdroższych dużych miast trzeci jest Poznań (5,5 tys. zł za mkw.).