Znajdujący się przy Union Square Metronome jest ogromnym, cyfrowym zegarem, który powstał w 1999 roku, i jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji w Nowym Jorku. Ma niemal 19 metrów szerokości i dotychczas pokazywał godzinę - co do sekundy, a nawet ich ułamków.

Ze względu na to, że coraz częściej mówi się o zmianach klimatycznych, zegar został przeprogramowany tak, aby przypominał o zbliżającej się katastrofie.

W sobotę 19 września o godzinie 3:20 czasu nowojorskiego na zegarze pojawiła się informacja „The Earth has a deadline”. Następnie zobaczyć można było ciąg cyfr: 7:103:15:40:07. Metronome pokazał lata, dni, godziny, minuty i sekundy, które pozostały nam do krytycznego punktu. Godzina 00:00 wybije w momencie, gdy temperatura na Ziemi podniesie się o 1,5 stopnia. Według szacunków naukowców zostało nam około siedmiu lat.

Instalacja opracowana została przez artystów Gana Golana i Andrew Boyda, którzy współpracowali z badaczami z Mercator Research Institute on Global Commons and Climate Change. Twórcy projektu chcieli zmotywować społeczeństwo do podjęcia działań, które zminimalizują skutki katastrofy klimatycznej.

- To nasz sposób na wykrzyczenie tej liczby - powiedział Golan przed rozpoczęciem odliczania. - Świat dosłownie na nas liczy - dodał. - To prawdopodobnie najważniejsza liczba na świecie. Za pośrednictwem pomników społeczeństwo często pokazuje, co jest ważne, co jest w centrum uwagi - zaznaczył.

Zegar można zobaczyć do 27 września, dnia, w którym kończy się Szczyt Klimatyczny w Nowym Jorku. Czas, który pozostał do katastrofy można także sprawdzać na bieżąco na stronie climateclock.world. Za jej pośrednictwem można również stworzyć własny zegar, aby wesprzeć działania zapobiegające zmianom klimatu.