Coraz więcej występów, szczególnie znanych artystów, jest biletowanych. Ale młode zespoły są objęte programem promocyjnym ułatwiającym im wejście na rynek muzyczny.

W tym tygodniu dwa z nich zasługują na rekomendację: duet Strzelczyk/Woliński i grupa Mainstreet. Maciej Strzelczyk jest czołowym polskim skrzypkiem jazzowym, a w tej dziedzinie mamy światowe osiągnięcia. Występuje ze swoimi zespołami, jest częstym gościem tria Andrzeja Jagodzińskiego.

Z gitarzystą Krzysztofem Wolińskim tworzy duet sięgający do tradycji jazzu, nawiązujący brzmieniem do zespołów francuskiego mistrza swingu Stephane’a Grappellego.

Z kolei inspiracją dla młodych jazzmanów łódzkiego Mainstreet Quartet jest styl fusion z lat 70. i 80. będący syntezą rockowej ekspresji, funkowego rytmu i skondensowanych, efektownych improwizacji.

Muzycy przyznają się do fascynacji Pat Metheny Group i Return To Forever, stąd częste wykorzystywanie brzmienia fortepianu elektrycznego przez lidera, pianistę Witolda Janiaka. Zespół jest laureatem I nagrody w konkursie festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa 2009. Dzięki niej mógł nagrać pierwszy album „Jesteśmy…”, wydany przez magazyn „Jazz Forum”. Teraz przygotowuje nową płytę.

[i]Tygmont, ul. Mazowiecka 6/8, rezerwacje: tel. 22 828 34 09: Strzelczyk/Woliński Duo, bilety: 20 zł, piątek (4.06) – sobota (5.06), godz. 21; Mainstreet Quartet, wstęp wolny, wtorek (8.06), środa (9.06), godz. 21[/i]