- Atak Rosji to nie tylko złamanie fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego. Rosja świadomie podjęła decyzję o zniszczeniu podstaw światowej architektury bezpieczeństwa. Podjęła także decyzję o siłowej zmianie granic. Inwazja na Ukrainę kłamliwie i cynicznie przedstawiana przez Rosję jako operacja specjalna niezbicie dowodzi, że Rosja sama wyklucza się ze wspólnoty państw, których celem jest pokojowa współpraca - mówił szef polskiej dyplomacji, który wystąpił na konferencji prasowej wspólnie z ministrem spraw zagranicznych, europejskich i kooperacji Hiszpanii José Manuelem Albaresem.

- Jesteśmy oburzeni atakami na ludność cywilną, w tym na dzieci i na cele, które nie mają charakteru wojskowego. Oczekujemy, że sprawcy zbrodni wojennych zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - powiedział Zbigniew Rau.

Czytaj więcej

Ukraina: Co trzecia rosyjska grupa bojowa rozbita lub zdekompletowana

- Polska uważa za niemożliwe do przyjęcia jakiekolwiek ustępstwa wobec Rosji, które podważałyby integralność terytorialną i niepodległość ukraińskiego państwa. Cieszy nas, że takie właśnie stanowisko jest podzielane przez zdecydowaną większość społeczności międzynarodowej - zaznaczył minister spraw zagranicznych.

- Naszym wspólnym celem powinno być wspieranie władz w Kijowie w oporze wobec rosyjskiej agresji. Ukraina działa w samoobronie, co daje społeczności międzynarodowej prawo do wsparcia technicznego, ale także wojskowego - podkreślił szef polskiego MSZ. Rau ocenił, że kluczowe jest także "utrzymanie presji sankcyjnej poprzez pełne wykorzystanie już nałożonych sankcji, ale również poprzez kolejne dotkliwe sankcje gospodarcze i polityczne".

- Nie możemy także pomijać współodpowiedzialności Mińska za rosyjską agresję na Ukrainę. Konieczna jest presja międzynarodowa tak, aby Białoruś powstrzymała się od bezpośredniego militarnego zaangażowania na Ukrainie - powiedział minister.

Czytaj więcej

Ukraina: W mediach nie wolno usprawiedliwiać inwazji Rosji. Zełenski podpisał ustawę

Rano Straż Graniczna informowała, że od 24 lutego, czyli od rozpoczęcia inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, z Ukrainy do Polski przybyło 1,95 mln osób.

Zbigniew Rau ocenił, że fala uchodźców z Ukrainy to "największy exodus od czasu II wojny światowej". - Bezprecedensowe zaangażowanie naszego społeczeństwa, ale także rządu, w pomoc dla uchodźców, potrzebuje międzynarodowego wsparcia. Cieszy nas, że Hiszpania aktywnie włącza się w tę kwestię poprzez wielomilionową pomoc humanitarną i przyjmowanie ukraińskich uchodźców - oświadczył.