Kiedy w zeszłym tygodniu kaplica w północnym mieście Bergamo została wystawiona na aukcję przez miejscowy szpital, lokalna grupa muzułmańska przedstawiła najwyższą ofertę jej kupna, z nadzieją przekształcenia dawnej kaplicy w meczet.

Według agencji Reuters, muzułmanie ze swoją ofertą wyprzedzili rumuński kościół prawosławny, który do tej pory korzystał z nieruchomości. Próba kupna przez islamską grupę została szybko zablokowana przez przywódców Ligi w Lombardii, którzy ogłosili unieważnienie przetargu, wykorzystując ustawę z 2004 roku, która umożliwia "interweniowanie i zabezpieczanie miejsc kulturowych".

Prezydent regionu Attilio Fontana, polityk znany z twardej antyimigranckiej postawy, powiedział lokalnym mediom, że szpital "popełnił błąd".

- Nigdy nie wystawiłbym kościoła na sprzedaż i jestem zdumiony, że kierownictwo szpitala nie zdawało sobie sprawy z tego, jak delikatna jest ta sprawa - napisał na Twitterze. - Jednakże skorzystamy z naszego prawa do pierwokupu i nie będzie miejsca na apelację - dodał.

Jego decyzja oznacza, że region Lombardii musi teraz kupić nieruchomość.

Lombardia ma w swoim prawie zestaw religijnych ograniczeń budowlanych, nazywanych "prawami antymuzułmańskimi", które uniemożliwiają grupom muzułmańskim uzyskanie licencji na budowę meczetów. Zamiast tego do organizowania spotkań modlitewnych muszą oni używać takich obiektów jak np. garaże.

Muzułmanie stanowią 3,7 procent ludności Włoch. Jednak w badaniach opinii społecznej wykazano niedawno, że społeczeństwo przecenia wielkość islamskiej populacji nawet pięciokrotnie. Na pytanie, ilu we Włoszech mieszka muzułmanów, średnią odpowiedzią było 20 procent.