Częstochowa z uwagi na sanktuarium na Jasnej Górze z czterema milionami pielgrzymów rocznie jest ważną metropolią kościelną.

Po abp. Stanisławie Nowaku obejmie ją biskup, którego nie da się łatwo przyporządkować do żadnej grupy w episkopacie. Ortodoksyjny w wierze, otwarty na ludzi – tak najkrócej można określić 58-letniego bp. Depę. Przez ostatnie pięć lat był ordynariuszem diecezji zamojsko- -lubaczowskiej, wcześniej związany z diecezją radomską.

Natomiast nowy biskup gliwicki Jan Kopiec, wychowany na terenie tejże diecezji, przez ostatnie 20 lat był biskupem pomocniczym w Opolu. Większość czasu pracował u boku znanego ekumenisty arcybiskupa Alfonsa Nossola.

W tym roku Watykan ogłosił już nominacje pięciu ordynariuszy. Niebawem oczekiwana jest nominacja nowego arcybiskupa Łodzi, a następnie biskupów w Tarnowie i w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Wśród potencjalnych kandydatów na metropolitę Łodzi wymienia się łodzianina ks. Konrada Krajewskiego, ceremoniarza liturgicznego Jana Pawła II,  a obecnie Benedykta XVI, a także biskupa płockiego Piotra Liberę.

W gronie kandydatów na biskupa tarnowskiego miałby być ks. Paweł Ptasznik, od kilkunastu lat pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Wymieniane jest także w tym kontekście nazwisko rzecznika episkopatu ks. Józefa Klocha.