W tym roku, zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami, niedziela handlowa przypada 24 grudnia. Rząd zaproponował, aby przenieść ją na 10 grudnia. Sklepy tego dni miałyby być otwarte tylko do 14.00. Rząd tłumaczył, że to uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Wigilia Bożego Narodzenia, tj. okresem przygotowań i spotkań rodzinnych.

Rządowa propozycja nie została jednak przyjęta. W ubiegłą środę Sejm przegłosował natomiast projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni wniesiony przez grupę posłów z Polska 2050, który zyskał pozytywną rekomendację sejmowej komisji.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na dzień 24 grudnia. Jednocześnie w ustawie wskazano, że jeżeli dzień 24 grudnia przypada w danym roku w niedzielę to objęty jest on zakazem handlu.

Oznacza to, iż w tym roku sklepy będą otwarte w niedziele 10 i 17 grudnia, natomiast zakaz handlu będzie obowiązywał w Wigilię 24 grudnia.

Czytaj więcej

Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele