Reklama

Pekin atakuje USA za "uzbrojenie" przestrzeni kosmicznej

Władze w Pekinie uważają, że Stany Zjednoczone zamieniają kosmos w "pole bitwy". To reakcja na ogłoszone przez Waszyngton utworzenie wojskowych sił kosmicznych.

Aktualizacja: 23.12.2019 15:17 Publikacja: 23.12.2019 14:55

Pekin atakuje USA za "uzbrojenie" przestrzeni kosmicznej

Foto: CC0/Domena publiczna

W piątek prezydent Donald Trump oficjalnie zainaugurował siły Pentagonu skupione na działaniach w kosmosie - amerykańskie siły kosmiczne.

Nowy rodzaj sił zbrojnych, pierwszy od ponad 70 lat, należy do amerykańskich sił powietrznych. Co będzie należało do zadań kosmicznej armii? Jego celem nie jest wysyłanie żołnierzy na orbitę, ale ochrona amerykańskich kosmicznych aktyw aktyw - takich jak setki satelitów wykorzystywanych do komunikacji i nadzoru.

W odpowiedzi Pekin oskarżył USA o "dążenie do uzbrojenia przestrzeni kosmicznej".

- Te działania ze strony USA silnie naruszają międzynarodowy konsensus pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla przestrzeni kosmicznej, pokoju i bezpieczeństwa - powiedział rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Geng Shuang.

Rzecznik wezwał społeczność międzynarodową do przyjęcia odpowiedzialnej postawy, by "przestrzeń kosmiczna nie stała się nowym polem walki".

Reklama
Reklama

Sekretarz Sił Powietrznych Barbara Barrett powiedziała, że siły kosmiczne będą się składać z około 16 000 osób - żołnierzy sił powietrznych i personelu cywilnego. Poprowadzi go generał Jay Raymond, który obecnie prowadzi SpaceCom.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1382
Konflikty zbrojne
Rosja wciąż uzupełnia armię, aby zastąpić tych, którzy zginęli. Jak jej się to udaje?
Konflikty zbrojne
Reuters: Pentagon postawił ultimatum Europie. Chodzi o NATO
Konflikty zbrojne
Jak wyglądał atak USA na rozbitków? „Dwie półnagie osoby dryfujące w wodzie”
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Konflikty zbrojne
Amerykańska armia zatopiła kolejną łódź. Jest nagranie
Materiał Promocyjny
Jak rozwiązać problem rosnącej góry ubrań
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama