"Amerykanie są przerażeni rządem Netanjahu". Lider izraelskiej opozycji chce wyborów

Jair Lapid, lider izraelskiej opozycji, po ataku Iranu na Izrael wzywa do rozpisania wyborów w kraju.

Publikacja: 15.04.2024 14:49

Jair Lapid

Jair Lapid

Foto: AFP

Zdaniem Lapida, lidera partii „Jest Przyszłość”, byłego premiera Izraela, otaczający kraj wrogowie postrzegają kraj jako słaby i upewniają się w tym przeświadczeniu.

Lider izraelskiej opozycji: USA przerażone rządem Beniamina Netanjahu

Słabość Izraela — według Lapida — widzą też sojusznicy tego kraju. O administracji USA Lapid powiedział, że jest „przerażona” działaniem izraelskiego rządu.

Lapid wystąpił na konferencji prasowej przed spotkaniem z członkami partii „Jest Przyszłość”, po tygodniowym pobycie w Waszyngtonie.

- Ten rząd, ten premier, stali się egzystencjalnym zagrożeniem dla Izraela — powiedział Lapid. Jego zdaniem „wrogowie patrząc na ten rząd, czują słabość i podnoszą głowy”.

Były premier mówił o tym dwa dni po ataku Iranu na Izrael, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę. Iran po raz pierwszy zaatakował terytorium Izraela bezpośrednio z własnego terytorium, używając do tego ponad 300 środków ataku powietrznego — rakiet i dronów. Izrael podał, że 99 proc. tych środków zostało strąconych.

Czytaj więcej

Iran poinformował USA o ataku na Izrael na trzy dni przed jego przeprowadzeniem?

Nadal nie wiadomo czy Izrael dokona odwetu na Iranie. Atak Iranu był odwetem za atak Izraela na konsulat Iranu w Damaszku. W ataku tym zginęło kilku wysokich rangą przedstawicieli Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Jair Lapid: Problemem jest Iran, ale problemem jest też rząd Netanjahu

- Nasi sojusznicy też czują tą słabość. Byłem w Waszyngtonie w ubiegłym tygodniu, spotkałem się z czołowymi przedstawicielami administracji. Są przerażeni tym rządem. Nieodpowiedzialnością, brakiem profesjonalizmu, nieudanym zarządzaniem i niewdzięcznością - mówił Lapid.

Według Lapida dziedzictwem rządów Netanjahu będzie całkowita utrata potencjału Izraela w zakresie odstraszania.

Byłem w Waszyngtonie w ubiegłym tygodniu, spotkałem się z czołowymi przedstawicielami administracji. Są przerażeni tym rządem

Jair Lapid o rządzie Beniamina Netanjahu

Były premier oskarżył Netanjahu o to, że ten opóźnia zawarcie porozumienia z Hamasem i powrót zakładników przetrzymywanych przez Hamas po ataku z 7 października do Izraela.

- Naszym problemem jest Iran, ale nasz problem jest też tu... czas na wybory — podsumował Lapid.

Likud, partia Netanjahu, w wydanym oświadczeniu przekonywał, że to "Netanjahu zidentyfikował zagrożenie ze strony irańskiej już kilkadziesiąt lat temu i od tego czasu przewodzi globalnej kampanii przeciw Iranowi, aby zapobiec uzyskaniu przez ten kraj broni nuklearnej, która byłaby egzystencjalnym zagrożeniem dla Izraela”.

„Jeśli Netanjahu pracował przez te wszystkie lata nad kwestią irańską, jak oni (Irańczycy) znaleźli się u progu posiadania broni atomowej i wysłali setki dronów i pocisków manewrujących, by zaatakować Izrael?" - odpowiedział na oświadczenie Likudu Lapid.

Zdaniem Lapida, lidera partii „Jest Przyszłość”, byłego premiera Izraela, otaczający kraj wrogowie postrzegają kraj jako słaby i upewniają się w tym przeświadczeniu.

Lider izraelskiej opozycji: USA przerażone rządem Beniamina Netanjahu

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Feliks Dzierżyński znów nie żyje. Zginął w Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosyjska ofensywa ostatecznie utknęła. Eksperci jednak nie chcą uwierzyć, że to już jej koniec
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 815
Konflikty zbrojne
Jak duże jest rosyjskie zagrożenie? Niemieccy politycy przestrzegają, obywatele się nie boją
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy
Konflikty zbrojne
Ukraina upamiętnia ofiary ludobójstwa na Tatarach krymskich
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?