Izrael uwolnił dwóch zakładników. I zbombardował Rafah, zginęło 67 osób (WIDEO)

Izraelskie siły specjalne przeprowadziły operację, w wyniku której uwolniły dwóch zakładników przetrzymywanych w Rafah, na południu Strefy Gazy.

Aktualizacja: 12.02.2024 13:49 Publikacja: 12.02.2024 05:05

W nocy Izrael zbombardował Rafah

W nocy Izrael zbombardował Rafah

Foto: AFP

W czasie, gdy trwała operacja izraelskich komandosów, izraelskie lotnictwo zbombardowało Rafah, by odciągnąć uwagę Hamasu. W nalocie miało zginąć 67 osób — podaje strona palestyńska.

Operacja specjalna Izraela: Rafah zbombardowane, by odciągnąć uwagę od odbijania zakładników

W wyniku operacji specjalnej Izraelskich Sił Obronnych (IDF, armia Izraela), agencji bezpieczeństwa Szin Bet oraz specjalnej jednostki policji w Rafah, wolność odzyskali: 60-letni Fernando Simon Marman i 70-letni Louis Hare — podaje izraelska armia.

Obaj mężczyźni zostali uprowadzeni przez Hamas z kibicu Nir Jicchak, w czasie ataku Hamasu na Izrael z 7 października. Stan zdrowia uwolnionych zakładników ma być dobry - informuje izraelska armia.

- To była bardzo złożona operacja — mówi rzecznik izraelskiej armii, ppłk Richard Hecht. - Pracowaliśmy długo w czasie tej operacji. Czekaliśmy na właściwe warunki — dodaje.

28 tys.

Tylu Palestyńczyków miało zginąć w wyniku działań odwetowych podjętych przez Izrael

Zakładnicy byli przetrzymywani na drugim piętrze budynku, do którego siły izraelskie wdarły się przy użyciu ładunku wybuchowego. W czasie akcji doszło też do intensywnej wymiany ognia — informuje Hecht.

Jednocześnie z operacją specjalną Izrael przeprowadził nalot na Rafah, by umożliwić uczestnikom operacji specjalnej wycofanie się wraz z uwolnionymi zakładnikami.

Nalot wywołał panikę w Rafah — twierdzą świadkowie, z którymi rozmawiał Reuters. Wiele osób obawiało się, że izraelska armia rozpoczęła ofensywę lądową w mieście położonym na granicy Strefy Gazy z Egiptem. 

Rafah było w czasie nalotu dodatkowo ostrzeliwane przez izraelskie czołgi i okręty. Pociski spadły na dwa meczety i kilka budynków mieszkalnych — podają Palestyńczycy.

Izraelska armia poinformowała jedynie, że przeprowadziła „serie uderzeń” na południu Strefy Gazy.

Joe Biden ostrzega Beniamina Netanjahu: Nie atakujcie Rafah bez zapewnienia bezpieczeństwa cywilom

Reuters przypomina, że prezydent USA, Joe Biden, powiedział w niedzielę premierowi Beniaminowi Netanjahu, że Izrael nie powinien rozpoczynać operacji wojskowej w Rafah, bez przedstawienia planu zapewnienia bezpieczeństwa blisko milionowi Palestyńczyków zgromadzonych w tym mieście.

Wojna w Strefie Gazy

Wojna w Strefie Gazy

PAP

Organizacje pomocowe alarmują, że uderzenie Izraela na Rafah byłoby katastrofą humanitarną. Położone na granicy z Egiptem miasto jest ostatnim względnie bezpiecznym miejscem w Strefie Gazy, w której działania wojenne trwają od 7 października, czyli od dnia niespodziewanego ataku Hamasu na Izrael.

Czytaj więcej

Netanjahu przygotowuje ostateczne uderzenie w Hamas. Ewakuacja Rafah

Biden rozmawiał w niedzielę z premierem Izraela przez ok. 45 minut. Wcześniej mówił, że Izrael użył nadmiernych środków w odwecie za atak Hamasu z 7 października i wyraził poważne zaniepokojenie rosnącą liczbą ofiar cywilnych w Strefie Gazy.

Kancelaria Netanjahu poinformowała, że nakazała armii opracowanie planu ewakuowania Rafah i zniszczenia stacjonujących w tym mieście czterech batalionów Hamasu.

W ataku Hamasu na Izrael z 7 października zginęło ok. 1 200 osób, a ok. 250 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy jako zakładnicy. Tymczasem w działaniach odwetowych Izraela zginąć miało już ponad 28 tys. cywilów — podaje Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy.

Telewizja Hamasu Aqsa w niedzielę cytowała przedstawiciela tej rządzącej Strefą Gazy od 2007 roku organizacji, który zapowiedział, że atak Izraela na Rafah doprowadzi do zerwania toczących się negocjacji ws. uwolnienia zakładników, którzy wciąż są przetrzymywani przez Hamas (chodzi o ok. 100 osób).

W czasie, gdy trwała operacja izraelskich komandosów, izraelskie lotnictwo zbombardowało Rafah, by odciągnąć uwagę Hamasu. W nalocie miało zginąć 67 osób — podaje strona palestyńska.

Operacja specjalna Izraela: Rafah zbombardowane, by odciągnąć uwagę od odbijania zakładników

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Andrzej Duda skomentował wysłanie żołnierzy na Ukrainę. "Najbardziej żarliwa dyskusja"
Materiał Promocyjny
Elektrownie jądrowe to naturalny dla Warty obszar zainteresowań
Konflikty zbrojne
Ukraina opracowuje dwa plany wojenne. "Trump nie rozumie celów Putina"
Konflikty zbrojne
Izrael ma plan ewakuacji cywilów z Rafah. Ostateczny atak na Hamas coraz bliżej
Konflikty zbrojne
Ukraiński poseł o wojnie z Rosją: Trzeba wyzwolić więcej niż terytorium Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Druga rocznica inwazji niewidoczna na froncie. Kiedy przełom?
Konflikty zbrojne
Think tank: Rosyjskie media zignorowały drugą rocznicę wybuchu wojny z Ukrainą