Reklama

Pierwsza grupa wcześniaków ewakuowanych ze szpitala Al-Szifa trafiła do Egiptu

Ponad dwadzieścioro wcześniaków ewakuowanych ze szpitala Al-Szifa ma w poniedziałek przekroczyć granicę między Strefą Gazy a Egiptem. Pierwsza grupa wcześniaków trafiła już do Egiptu - podają arabskie media.

Publikacja: 20.11.2023 14:28

Wcześniaki ewakuowane ze szpitala Al-Szifa

Wcześniaki ewakuowane ze szpitala Al-Szifa

Foto: AFP

arb

O tym, że wcześniaki zostaną przewiezione do Egiptu, gdzie zapewniona zostanie im opieka medyczna, informują Palestyński Czerwony Półksiężyc i egipska telewizja Al Qahera. 

Wcześniaki ewakuowane ze szpitala Al-Szifa

Wcześniaki znajdowały się wcześniej w inkubatorach w szpitalu Al-Szifa, gdzie kilkoro dzieci zmarło w związku m.in. z przerwami w dostawach prądu i brakami paliwa do zasilania generatorów prądotwórczych.

Czytaj więcej

Palestyńczycy: 12 zabitych w szpitalu ostrzelanym przez izraelską artylerię

Izraelska armia w ubiegłym tygodniu weszła do szpitala Al-Szifa, który obecnie przeszukuje. Tel Awiw przekonuje, że pod szpitalem znajduje się sieć podziemnych tuneli, w której ulokowano kwaterę główną Hamasu. Strona palestyńska zaprzecza tym oskarżeniom, jednak w niedzielę izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać tunel ukryty pod szpitalem.

W związku z działaniami izraelskiej armii w szpitalu, największego tego typu obiektu w Gazie, z placówki ewakuowani są lekarze i pacjenci, a także Palestyńczycy, którzy szukali w nim schronienia po utracie dachów nad głową. Izrael twierdzi, że ewakuacja jest dobrowolna, ale Palestyńczycy temu zaprzeczają. 

Reklama
Reklama

Telewizja Al Qahera pokazała nagranie, na którym widać jak pracownicy ochrony zdrowia wynoszą noworodki z karetki i umieszczają je w mobilnych inkubatorach, po czym transportują je do innych karetek.

W niedzielę dzieci przewieziono do szpitala w Rafah, na granicy Strefy Gazy z Egiptem.

Operacja odwetowa Izraela w Strefie Gazy trwa półtora miesiąca

Izrael prowadzi od 7 października w Strefie Gazy operację odwetową, w czasie której najpierw ostrzeliwał enklawę z ziemi, wody i powietrza, a następnie rozpoczął operację lądową w Strefie Gazy, przecinając enklawę na pół. Obecnie działania izraelskiej armii skupiają się na Gazie.

Operacja odwetowa Izraela jest odpowiedzią na zaskakujący atak Hamasu na ten kraj, w czasie którego zginęło od 1 200 do 1 400 mieszkańców Izraela, a ok. 240 zostało wywiezionych do Strefy Gazy jako zakładnicy.

Konflikty zbrojne
Rosja buduje tajemniczą konstrukcję w obwodzie królewieckim
Konflikty zbrojne
Mimo zapowiedzi Siergieja Ławrowa, Wołodymyr Zełenski „gotowy do rozmów o terytoriach”
Konflikty zbrojne
Spotkanie Putin-Zełenski? Trump woli przy tym nie być
Konflikty zbrojne
Klęska głodu w Strefie Gazy pogłębia się. Brakuje mleka dla noworodków
Konflikty zbrojne
Czego zażądał Władimir Putin w Anchorage na Alasce
Materiał Promocyjny
Firmy coraz częściej stawiają na prestiż
Reklama
Reklama