Ukraina kupiła mundury letnie zamiast zimowych? Minister obrony: Jeśli tak, odejdę

Mychajło Tkacz, dziennikarz "Ukraińskiej Prawdy" w toku dziennikarskiego śledztwa ustalił, że resort obrony Ukrainy zakupił w Turcji 180 tys. letnich mundurów zamiast mundurów zimowych. Minister obrony Ołeksij Reznikow oświadczył, że jest gotów zrezygnować ze stanowiska, jeśli oskarżenia te potwierdzą się - informuje ukraiński serwis "Babel".

Publikacja: 26.08.2023 13:46

Ołeksij Reznikow

Ołeksij Reznikow

Foto: PAP, Alena Solomonova

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 549

Ministerstwo Obrony Ukrainy miało zakupić 233 tys. zimowych mundurów od tureckiej firmy za 20 mln dolarów.

Ołeksij Reznikow proponuje: Albo ja odejdę, albo dziennikarz przestanie wykonywać zawód

Dokumenty celne jednej partii, liczącej 4 900 mundurów, miały wskazywać, że koszt ich pozyskania potroił się w drodze z Turcji na Ukrainę (z 142 tys. dolarów do 421 tys. dolarów, albo z 29 dolarów do 86 dolarów za mundur.

W dodatku, biorąc pod uwagę deklarowaną wagę kurtek mundurowych, są to kurtki letnie, a nie zimowe. "Ukraińska Prawda" podała, że w zakup zaangażowany był Ołeksandr Kasai, bratanej parlamentarzysty prezydenckiej partii "Sługa Narodu", Giennadija Kasaia.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Wołodymyr Zełenski szuka następcy ministra obrony

Odpowiadając na te zarzuty Ołeksij Reznikow zadeklarował, że jeśli oskarżenia te się potwierdzą, wówczas odejdzie z zajmowanego stanowiska.

Jeśli jednak okaże się, że wojsku dostarczono - zgodnie z zamówieniem - zimowe kurtki mundurowe, a nie letnie, wówczas dziennikarz ma zrezygnować z wykonywania zawodu na trzy lata, a Anastazja Radina, parlamentarzystka Rady Najwyższej, która również oskarżała Reznikowa w tej sprawie, ma złożyć mandat.

Ołeksij Reznikow chce, by "ukraińskie społeczeństwo wiedziało kto wygrał spór"

Reznikow stwierdził, że po przeanalizowaniu całej sytuacji, Ministerstwo Obrony przedstawi wszystkie dokumenty, dowody i fakty oraz materiały związane ze sprawą, aby "zwycięzca tego sporu był oczywisty dla całego ukraińskiego społeczeństwa".

O możliwiej dymisji Reznikowa "Ukraińska Prawda" informowała już w marcu 2023 roku

Ołeksij Reznikow zaapelował, aby Komisja Etyki Rady Najwyższej Ukrainy i Komisja Etyki Dziennikarskiej były arbitrami w tym sporze, a redaktorzy ukraińskich gazet zostali poproszeni o bycie w nim obserwatorami.

Anastazja Radina w odpowiedzi na propozycję Reznikowa powtórzyła wcześniejsze oskarżenia pod adresem Ministerstwa Obrony Ukrainy domagając się przyjęcia ustawy ws. przywrócenia obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez urzędników, w tym komisarzy wojskowych i robiących zakupy dla armii.

Pogłoski o dymisji ministra obrony Ukrainy

"Ukraińska Prawda" informowała niedawno, że prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, ma szukać obecnie następcy ministra obrony, Ołeksija Reznikowa.

O możliwiej dymisji Reznikowa "Ukraińska Prawda" informowała już w marcu 2023 roku pisząc, że ministra obrony może zastąpić szef wywiadu wojskowego, Kyryło Budanow.

W marcu "Ukraińska Prawda" pisała, że powodem zmiany na stanowisku ministra obrony miały być skandale korupcyjne w resorcie, którym kieruje Reznikow.

Afera korupcyjna w resorcie obrony ujawniona na początku 2023 roku dotyczyła zawyżonych kontraktów na dostawy żywności dla ukraińskiej armii i podejrzenia defraudacji środków publicznych przez wysokich rangą przedstawicieli resortu obrony.

Ministerstwo Obrony Ukrainy miało zakupić 233 tys. zimowych mundurów od tureckiej firmy za 20 mln dolarów.

Ołeksij Reznikow proponuje: Albo ja odejdę, albo dziennikarz przestanie wykonywać zawód

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Sekretarz generalny NATO z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie. Ocenił kontrofensywę Ukrainy
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Konflikty zbrojne
Najemnicy z Grupy Wagnera znów walczą na Ukrainie. Ukraińcy: Wiedzą co ich czeka
Konflikty zbrojne
Najemnicy z Kuby w rosyjskiej armii na Ukrainie. Rosja przerywa milczenie
Konflikty zbrojne
Szwajcarzy sprzedadzą czołgi Leopard 2. Niemcy uzupełnią zapasy
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Konflikty zbrojne
Think tank: W rosyjskiej armii narastają napięcia. "Wśród nas są naziści"
Konflikty zbrojne
Trwa ucieczka tysięcy Ormian z Karabachu. Zwycięski Azerbejdżan chce kolejnych zdobyczy