Ukraina kupiła mundury letnie zamiast zimowych? Minister obrony: Jeśli tak, odejdę

Mychajło Tkacz, dziennikarz "Ukraińskiej Prawdy" w toku dziennikarskiego śledztwa ustalił, że resort obrony Ukrainy zakupił w Turcji 180 tys. letnich mundurów zamiast mundurów zimowych. Minister obrony Ołeksij Reznikow oświadczył, że jest gotów zrezygnować ze stanowiska, jeśli oskarżenia te potwierdzą się - informuje ukraiński serwis "Babel".

Publikacja: 26.08.2023 13:46

Ołeksij Reznikow

Ołeksij Reznikow

Foto: PAP, Alena Solomonova

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 549

Ministerstwo Obrony Ukrainy miało zakupić 233 tys. zimowych mundurów od tureckiej firmy za 20 mln dolarów.

Ołeksij Reznikow proponuje: Albo ja odejdę, albo dziennikarz przestanie wykonywać zawód

Dokumenty celne jednej partii, liczącej 4 900 mundurów, miały wskazywać, że koszt ich pozyskania potroił się w drodze z Turcji na Ukrainę (z 142 tys. dolarów do 421 tys. dolarów, albo z 29 dolarów do 86 dolarów za mundur.

W dodatku, biorąc pod uwagę deklarowaną wagę kurtek mundurowych, są to kurtki letnie, a nie zimowe. "Ukraińska Prawda" podała, że w zakup zaangażowany był Ołeksandr Kasai, bratanej parlamentarzysty prezydenckiej partii "Sługa Narodu", Giennadija Kasaia.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Wołodymyr Zełenski szuka następcy ministra obrony

Odpowiadając na te zarzuty Ołeksij Reznikow zadeklarował, że jeśli oskarżenia te się potwierdzą, wówczas odejdzie z zajmowanego stanowiska.

Jeśli jednak okaże się, że wojsku dostarczono - zgodnie z zamówieniem - zimowe kurtki mundurowe, a nie letnie, wówczas dziennikarz ma zrezygnować z wykonywania zawodu na trzy lata, a Anastazja Radina, parlamentarzystka Rady Najwyższej, która również oskarżała Reznikowa w tej sprawie, ma złożyć mandat.

Ołeksij Reznikow chce, by "ukraińskie społeczeństwo wiedziało kto wygrał spór"

Reznikow stwierdził, że po przeanalizowaniu całej sytuacji, Ministerstwo Obrony przedstawi wszystkie dokumenty, dowody i fakty oraz materiały związane ze sprawą, aby "zwycięzca tego sporu był oczywisty dla całego ukraińskiego społeczeństwa".

O możliwiej dymisji Reznikowa "Ukraińska Prawda" informowała już w marcu 2023 roku

Ołeksij Reznikow zaapelował, aby Komisja Etyki Rady Najwyższej Ukrainy i Komisja Etyki Dziennikarskiej były arbitrami w tym sporze, a redaktorzy ukraińskich gazet zostali poproszeni o bycie w nim obserwatorami.

Anastazja Radina w odpowiedzi na propozycję Reznikowa powtórzyła wcześniejsze oskarżenia pod adresem Ministerstwa Obrony Ukrainy domagając się przyjęcia ustawy ws. przywrócenia obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez urzędników, w tym komisarzy wojskowych i robiących zakupy dla armii.

Pogłoski o dymisji ministra obrony Ukrainy

"Ukraińska Prawda" informowała niedawno, że prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, ma szukać obecnie następcy ministra obrony, Ołeksija Reznikowa.

O możliwiej dymisji Reznikowa "Ukraińska Prawda" informowała już w marcu 2023 roku pisząc, że ministra obrony może zastąpić szef wywiadu wojskowego, Kyryło Budanow.

W marcu "Ukraińska Prawda" pisała, że powodem zmiany na stanowisku ministra obrony miały być skandale korupcyjne w resorcie, którym kieruje Reznikow.

Afera korupcyjna w resorcie obrony ujawniona na początku 2023 roku dotyczyła zawyżonych kontraktów na dostawy żywności dla ukraińskiej armii i podejrzenia defraudacji środków publicznych przez wysokich rangą przedstawicieli resortu obrony.

Ministerstwo Obrony Ukrainy miało zakupić 233 tys. zimowych mundurów od tureckiej firmy za 20 mln dolarów.

Ołeksij Reznikow proponuje: Albo ja odejdę, albo dziennikarz przestanie wykonywać zawód

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Kolejna masakra pokoju nie przybliża
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Konflikty zbrojne
Kiedy drugi szczyt pokojowy? Ukraina chce, by pojawili się przedstawiciele Rosji
Konflikty zbrojne
Zełenski podał ilu baterii Patriot potrzebuje Kijów, by "zamknąć niebo" nad Ukrainą
Konflikty zbrojne
Sondaż. Ilu Ukraińców uważa, że ​​czas usiąść z wrogiem przy stole negocjacyjnym?
Konflikty zbrojne
Niemcy "po cichu" przekazują czołgi Ukrainie
Konflikty zbrojne
Kto i po co wzywa w Ukrainie do pokoju