Syryjskie media: Izrael znów zaatakował cele w rejonie Damaszku

Syryjskie media państwowe podają, że Izrael ponownie zaatakował cele w rejonie Damaszku.

Publikacja: 31.03.2023 05:57

Damaszek

Damaszek

Foto: AFP

Miał to być drugi atak powietrzny na syryjską stolicę w ciągu 24 godzin.

W związku z atakiem aktywna była syryjska obrona przeciwlotnicza.

W nocy ze środy na czwartek syryjskie media państwowe podawały, że w ataku powietrznym na Damaszek, jaki miał przeprowadzić Izrael z rejonu Wzgórz Golan, rannych zostało dwóch syryjskich żołnierzy.

Czytaj więcej

Syryjskie media: Atak powietrzny Izraela na Damaszek. Są ranni

Według nieoficjalnych doniesień celem ataku przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek miała być baza lotnicza i "ruchomy cel na autostradzie na południe od Damaszku". Ów ruchomy cel miał być "konwojem przewożącym cudzoziemca" zmierzającym do jednej z dzielnic Damaszku, w której obecne mają być formacje powiązane z Iranem oraz Hezbollah.

Po ataku rakietowym na Damaszek w dwóch dzielnicach stolicy Syrii miało dojść do pożarów. Nie jest jasne czy wywołał je izraelski ostrzał czy spadające pociski wystrzelone przez syryjską obronę przeciwlotniczą.

Po ataku rakietowym przeprowadzonym w nocy ze środy na czwartek na Damaszek w dwóch dzielnicach stolicy Syrii miało dojść do pożarów

Przed tygodniem syryjskie media informowały, że syryjska obrona przeciwlotnicza została uaktywniona po tym jak w kierunku celów w tym kraju wystrzelono z zachodu cztery rakiety.

Izrael miał w nocy z 21 na 22 marca zaatakować z powietrza kilka celów, w tym w rejonie stolicy Syrii, Damaszku, w rejonie lotniska międzynarodowego w Aleppo i w rejonie portu Latakia. W wyniku tego ataku lotnisko międzynarodowe w Aleppo zostało zamknięte - podaje syryjska agencja ruchu lotniczego.

Dwa tygodnie wcześniej izraelskie Siły Powietrzne miały przeprowadzić atak na lotnisko międzynarodowe w Aleppo, doprowadzając do czasowego zamknięcia lotniska w związku ze skutkami ataku. Wówczas syryjskie media informowały o pięciu ofiarach śmiertelnych.

W ostatnich latach Izrael regularnie atakował cele w Syrii związane z obecnością w tym, ogarniętym wojną domową kraju, irańskich milicji i sił Hezbollahu. Izrael rzadko oficjalnie potwierdza przeprowadzanie takich ataków.

Władze w Tel Awiwie obawiają się, że Iran wykorzysta sytuację wewnętrzną Syrii do umocnienia swojej obecności wojskowej w tym kraju i uczynienia z niego przyczółka do ewentualnego ataku na Izrael.

Miał to być drugi atak powietrzny na syryjską stolicę w ciągu 24 godzin.

W związku z atakiem aktywna była syryjska obrona przeciwlotnicza.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Na Charków spadły rosyjskie pociski S-300. Drukarnia stanęła w ogniu. Wiele ofiar
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek o CPK: Taki wielki hub rodzi pokusę przeciwnika, by go zniszczyć
Konflikty zbrojne
Ukraińcy w wieku poborowym w Polsce. Co myślą o mobilizacji?
Konflikty zbrojne
Ukraina zmodyfikowała swoje drony morskie. Są jeszcze groźniejsze dla Rosjan
Konflikty zbrojne
Ukraina chce, by NATO zestrzeliwało rosyjskie rakiety. Jest reakcja MSZ