Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 342

Zełenski od tygodni ostrzega, że Moskwa przygotowuje się do dużej ofensywy na wschodzie, po dwóch miesiącach impasu na froncie, który rozciąga się na południu i wschodzie Ukrainy.

Chociaż na razie nie widać oznak podejmowania przez Rosjan dużej ofensywy, w ostatnich dniach rosyjskie siły osiągają pewne sukcesy w obwodzie donieckim. Stojący na czele samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, która we wrześniu została nielegalnie anektowana przez Rosję, Denis Puszylin, mówił w poniedziałek, że Rosjanie zdobyli przyczółki w Wuhłedarze, górniczym mieście w obwodzie donieckim, który od początku wojny był jednym z bastionów ukraińskiej armii.

Czytaj więcej

Nie F-16 ale Mirage dla Ukrainy? Francja rozważa szkolenie ukraińskich pilotów

Puszylin mówił rosyjskim mediom, że Ukraińcy rzucają posiłki do Bachmutu, Marijinki i Wuhłedaru, miast znajdujących się na północny i południowy zachód od Doniecka. Rosyjska agencja TASS cytowała Puszylina mówiącego, że rosyjskie wojska robią postępy w tym rejonie, ale nie doszło tam jeszcze do przełomu, a walki trwają "dosłownie o każdy metr" ziemi.

Ukraina wciąż kontroluje Marijinkę i Wuhłedar, a rosyjskie ataki na te miasta były w poniedziałek mniej intensywne niż wcześniej - twierdzi ukraiński analityk wojskowy, Ołeh Żdanow.

14 czołgów Challenger II, które Ukrainie chce przekazać Wielka Brytania, trafi na front w kwietniu lub maju

Tymczasem doradca Puszylina, Jan Gagin twierdzi, że najemnicy z Grupy Wagnera przejęli częściową kontrolę nad drogą, którą do Bachmutu przesyłane jest zaopatrzenie dla ukraińskich żołnierzy. Dzień wcześniej Grupa Wagnera miała zająć Błahodatne, wieś położoną na północ od Bachmutu. Z kolei Kijów twierdzi, że jego wojska utrzymują pozycje w Błahodatnem i Wuhłedarze. Reuters pisze jednak, że - biorąc pod uwagę doniesienia o tym, gdzie toczą się obecnie walki - Rosjanie czynią w tym rejonie stopniowe postępy.

Ukraińcy nadal czekają na zachodnie czołgi, które - po złożeniu deklaracji o dostarczeniu ich Ukrainie przez USA, Niemcy, Polskę i wiele innych zachodnich krajów - dotrą na Ukrainę najwcześniej wiosną. Brytyjski minister obrony, Ben Wallace zapowiedział, że 14 czołgów Challenger II, które Ukrainie chce przekazać Wielka Brytania, trafi na front w kwietniu lub maju.

Zełenski wzywa Zachód do przyspieszenia dostaw, tak aby Ukraina mogła przejść do ofensywy.