Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 336

- Jednostki, w szczególności (z Grupy) Wagnera, nacierają na sam Artiomowsk (rosyjska nazwa Bachmutu - red.) - powiedział Puszylin, cytowany przez agencję informacyjną TASS.

Agencja Reutera podkreśla, że nie jest w stanie niezależnie zweryfikować doniesień o przebiegu walk w rejonie linii frontu w Donbasie.

- Walki trwają już na przedmieściach (Bachmutu) i w miejscowościach, które do niedawna były kontrolowane przez wroga - stwierdził Puszylin.

Czytaj więcej

Brytyjski resort obrony: Rosyjscy żołnierze nie chcą czołgu T-14 Armata

Rosjanie od miesięcy starają się zająć Bachmut, miasto w obwodzie donieckim, którego Ukraińcy zacięcie bronią. Zdaniem ekspertów ewentualna utrata Bachmutu nie będzie mieć istotnego znaczenia strategicznego, a Ukraińcy bronią go tak zaciekle, aby wiązać duże rosyjskie siły a ponadto, by prowadzić obronę na dogodnych, przygotowanych wcześniej pozycjach obronnych.

Dla Rosji zdobycie Bachmutu miałoby znaczenie symboliczne - byłaby to pierwsza istotna zdobycz Rosji na Ukrainie od lipca 2022 roku.

Rosja w styczniu zajęła inną miejscowość w Donbasie, położony na północny-wschód od Bachmutu Sołedar

Przed wojną w Bachmucie zamieszkiwało ok. 70 tysięcy osób.

Rosja w styczniu zajęła inną miejscowość w Donbasie, położony na północny-wschód od Bachmutu Sołedar, kontrola nad którym miała ułatwić Rosjanom okrążenie ukraińskiego zgrupowania w rejonie Bachmutu. Kluczową rolę w walkach o Sołedar odegrać mieli najemnicy z Grupy Wagnera, których jednostki jednak poniosły bardzo duże straty w czasie szturmowania miasta.