Reklama

Zełenski chce lecieć do Nowego Jorku, przemówić na forum ONZ

Prezydent Wołodymyr Zełenski zamierza odwiedzić siedzibę ONZ w Nowym Jorku i wystąpić na forum Zgromadzenia Ogólnego w przededniu rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie, 23 lutego - zapowiedziała wiceszefowa MSZ Ukrainy, Emine Dżaparowa.

Publikacja: 14.01.2023 13:30

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 325

- Nasz prezydent chciałby przyjechać, zamierza przyjechać, ale jest pytanie czy sytuacja pod względem bezpieczeństwa pozwoli na taką podróż - powiedziała Dżaparowa.

Prezydent Ukrainy po 24 lutego odbył tylko jedną podróż zagraniczną - 21 grudnia przyleciał do Waszyngtonu, gdzie spotkał się z prezydentem, Joe Bidenem i przemówił w Kongresie. W drodze powrotnej, po lądowaniu w Rzeszowie, spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski z wizytą w USA. Relacja na żywo

Ambasador Ukrainy przy ONZ, Serhij Kysylica, potwierdził, że w Zgromadzeniu Ogólnym zaplanowano debatę na wysokim szczeblu na temat wojny na Ukrainie 23 lutego. 24 lutego odbędzie się posiedzenie RB ONZ.

Reklama
Reklama

Według Dżaparowej Ukraina chciałaby, aby Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucje zainicjowane przez Ukrainę: chodzi o rezolucję wspierającą 10-punktowy plan pokojowy, przedstawiony przez prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który obejmuje przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, wycofanie rosyjskich żołnierzy z jej terytorium oraz rezolucję ws. stworzenia Trybunału, który sądziłby zbrodnie popełniane na Ukrainie.

Ukraina chciałaby, aby Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucje zainicjowane przez Ukrainę

- Tylko po przyjęciu tej rezolucji, negocjacje pokojowe mogą się rozpocząć - stwierdziła Dżaparowa.

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła niesprowokowaną inwazję na Ukrainę. Wcześniej, w 2014 roku, zajęła i nielegalnie anektowała ukraiński Krym i wsparła prorosyjskich separatystów, którzy rozpętali konflikt na wschodniej Ukrainie.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1417
Konflikty zbrojne
Witalij Kliczko apeluje do mieszkańców Kijowa o wyjazd ze stolicy Ukrainy
Konflikty zbrojne
Rosjanie potwierdzają, że użyli pocisku Oriesznik. Zełenski: W ataku ucierpiała ambasada Kataru
Konflikty zbrojne
W Iranie wrze. Nie działa internet i telefony. Amerykanie przerzucają siły do Zatoki Perskiej
Konflikty zbrojne
Rosja zaatakowała obwód lwowski pociskiem Oresznik
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama