Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 325

- Nasz prezydent chciałby przyjechać, zamierza przyjechać, ale jest pytanie czy sytuacja pod względem bezpieczeństwa pozwoli na taką podróż - powiedziała Dżaparowa.

Prezydent Ukrainy po 24 lutego odbył tylko jedną podróż zagraniczną - 21 grudnia przyleciał do Waszyngtonu, gdzie spotkał się z prezydentem, Joe Bidenem i przemówił w Kongresie. W drodze powrotnej, po lądowaniu w Rzeszowie, spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski z wizytą w USA. Relacja na żywo

Ambasador Ukrainy przy ONZ, Serhij Kysylica, potwierdził, że w Zgromadzeniu Ogólnym zaplanowano debatę na wysokim szczeblu na temat wojny na Ukrainie 23 lutego. 24 lutego odbędzie się posiedzenie RB ONZ.

Według Dżaparowej Ukraina chciałaby, aby Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucje zainicjowane przez Ukrainę: chodzi o rezolucję wspierającą 10-punktowy plan pokojowy, przedstawiony przez prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który obejmuje przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, wycofanie rosyjskich żołnierzy z jej terytorium oraz rezolucję ws. stworzenia Trybunału, który sądziłby zbrodnie popełniane na Ukrainie.

Ukraina chciałaby, aby Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucje zainicjowane przez Ukrainę

- Tylko po przyjęciu tej rezolucji, negocjacje pokojowe mogą się rozpocząć - stwierdziła Dżaparowa.

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła niesprowokowaną inwazję na Ukrainę. Wcześniej, w 2014 roku, zajęła i nielegalnie anektowała ukraiński Krym i wsparła prorosyjskich separatystów, którzy rozpętali konflikt na wschodniej Ukrainie.