Szef NATO: Obawiam się, że wojna w Ukrainie wymknie się spod kontroli

Stoimy przed sprawdzianem, czy wolność może przeciwstawić się autorytarnemu reżimowi - powiedział Jens Stoltenberg w rozmowie z norweską telewizją NRK.

Publikacja: 09.12.2022 15:52

Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 289

- Obawiam się, że wojna na Ukrainie wymknie się spod kontroli i przerodzi w wielką wojnę między NATO a Rosją - powiedział Stoltenberg w piątkowej rozmowie z NRK.

Dodał jednak, że jest przekonany, iż uda się tego uniknąć, ponieważ NATO zwiększyło swoją obecność na wschodniej flance, a prezydent Rosji Władimir Putin nie powinien wątpić w zdolność NATO do obrony państw sojuszu.

Czytaj więcej

Olaf Scholz: Nie ma gwarancji, że Rosja nie zaatakuje innych krajów

- Wie, że sojusz to jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Najważniejszym zadaniem NATO jest zapobieżenie wojnie na pełną skalę w Europie i nad tym pracujemy każdego dnia – powiedział Stoltenberg szef NATO.

W Wigilię Bożego Narodzenia minie dokładnie dziesięć miesięcy od napaści Rosji na Ukrainę. Szef NATO podkreślił, jak ważne jest, aby Putin nie wygrał wojny.

- Stoimy przed sprawdzianem, czy wolność może przeciwstawić się autorytarnemu reżimowi. Rozumiem ludzi, którzy uważają, że ceny żywności i rachunki za prąd są za wysokie. Ale będzie znacznie wyższa cena do zapłacenia, jeśli nasza wolność będzie zagrożona przez zwycięstwo Putina w wojnie z Ukrainą - uważa polityk.

Konflikty zbrojne
Decyzja zapadła. "Reakcja na atak Iranu jest koniecznością, ale Izrael zachowa rozsądek"
Konflikty zbrojne
Wojna w Gazie. Putin i Raisi wzywają strony konfliktu do "rozsądnej powściągliwości"
Konflikty zbrojne
Izraelskie ataki w Strefie Gazy. Celem Rafah i Beit Hanoun
Konflikty zbrojne
Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety