Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 285

ISW cytuje rzecznika Wschodniego Zgrupowania Wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy z 4 grudnia, w której podkreśla on, iż zmrożona ziemia pozwala pojazdom pancernym i opancerzonym prowadzić natarcie, do którego ukraińskie siły się przygotowują.

Wiceminister obrony Ukrainy, Wołodymyr Hawryłow stwierdził 18 listopada, że ukraińskie siły będą walczyć zimą

Fragment analizy ISW

Serhij Czerewatyj podkreśla przy tym, że słabo wyszkoleni zmobilizowani rosyjscy żołnierze oraz najemnicy z Grupy Wagnera, którzy zostali zrekrutowani w więzieniach, nie są przygotowani do walki zimą.

ISW zwraca również uwagę na oświadczenie Ministerstwa Obrony Ukrainy z 20 listopada, które głosi, iż "sugerujący zawieszenie walk zimą nigdy nie opalali się w styczniu na południowym wybrzeżu Krymu", co think tank rozumie jako sugestię, iż ukraińska armia zamierza kontynuować zimą kontrofensywę, której celem ma być odbicie Krymu z rąk rosyjskich.

Czytaj więcej

Gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji? "Rosja musi oddać broń atomową"

"Wiceminister obrony Ukrainy, Wołodymyr Hawryłow stwierdził 18 listopada, że ukraińskie siły będą walczyć zimą, ponieważ wszelka przerwa (w walkach) pozwoli rosyjskim siłom umocnić swoje jednostki i zajmowane pozycje" - odnotowuje ISW.

Think tank zauważa też, że przedstawiciele władz USA "błędnie identyfikują, że optymalne warunki do prowadzenia dalszej kontrofensywy przez Ukrainę będą mieć miejsce raczej wiosną, niż zimą, pomimo wypowiedzi przedstawicieli ukraińskich władz, które mówią o czymś przeciwnym". ISW cytuje przy tym szefową amerykańskiego Wywiadu Narodowego (DNI), Avril Haines, która stwierdziła, iż działania wojenne na Ukrainie będą mniej intensywne zimą.

ISW podkreśla, że Rosja straciła inicjatywę na polu walki na Ukrainie latem 2022 roku i ukraińska armia chce nadal wykorzystywać to do prowadzenia kolejnych operacji, których celem ma być wyzwolenie kolejnych okupowanych przez Rosjan części terytorium Ukrainy.