CNN: USA chcą rozszerzyć szkolenie ukraińskich żołnierzy w Niemczech

Administracja Joe Bidena rozważa radykalne rozszerzenie programu szkoleń, jakie armia USA prowadzi dla ukraińskich żołnierzy - podaje CNN.

Publikacja: 01.12.2022 06:47

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 281

Plany administracji Bidena przewidują szkolenie nawet 2,5 tys. ukraińskich żołnierzy miesięcznie w bazie wojskowej USA na terenie Niemiec - informuje CNN, powołując się na liczne źródła.

Gdyby plan ten wszedł w życie, byłoby to znaczne zwiększenie zaangażowania USA w szkolenie ukraińskiej armii - przy czym nie chodzi tylko o liczbę przeszkolonych żołnierzy, ale także rodzaj szkolenia jakiemu zostaną poddani.

Od lutego 2022 roku armia USA wyszkoliła jedynie kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy, głównie w niewielkich grupach, a szkolenia te dotyczyły korzystania z konkretnych zestawów uzbrojenia dostarczanych Ukrainie.

Czytaj więcej

Pentagon zapłaci 1,2 mld dolarów za produkcję zestawów NASAMS dla Ukrainy

W ramach nowego programu szkoleń, USA rozpoczęłyby szkolenia znacznie większych grup ukraińskich żołnierzy. Szkolenia obejmowałyby taktykę na polu walki, w tym koordynowanie działań piechoty ze wsparciem artylerii - co byłoby "znacznie intensywniejszym i bardziej złożonym" szkoleniem niż to, które ukraińscy żołnierze przechodzą w Polsce i Wielkiej Brytanii - twierdzi jedno ze źródeł, na które powołuje się CNN.

Propozycja rozszerzenia programu szkoleń dla ukraińskiej armii nadal jest analizowana przez administrację Bidena - zaznacza amerykańska telewizja.

Od lutego 2022 roku armia USA wyszkoliła jedynie kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy, głównie w niewielkich grupach

- Nie będziemy wyprzedzać podejmowania decyzji, ale stale szukamy sposobów zapewnienia, by Ukraińcy mieli umiejętności potrzebne im na polu walki - mówi inny rozmówca CNN.

Gdyby plan został zatwierdzony Ukraińcy przechodziliby szkolenie w bazie USA w Grafenwoehr, w Niemczech.

Przedstawiciel administracji w Berlinie powiedział w rozmowie z CNN, że Berlin nie otrzymał jeszcze formalnej prośby od USA na szkolenie większej liczby ukraińskich żołnierzy w Grafenwoehr,

Już wcześniej program szkoleń ukraińskich żołnierzy rozszerzyła Wielka Brytania. Od lipca na Wyspach uruchomiono program, którego celem jest wyszkolenie 10 tys. ukraińskich żołnierzy w ciągu najbliższych miesięcy.

Konflikty zbrojne
Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety
Konflikty zbrojne
Podwodna wojna hybrydowa zagraża miliardowi cywilów w państwach NATO
Konflikty zbrojne
Izraelski odwet na odwet? Co w USA wiedzą o ewentualnym ataku na Iran
Konflikty zbrojne
Torturowany Ukrainiec szuka sprawiedliwości w Argentynie. Pierwszy taki przypadek
Konflikty zbrojne
Biały Dom wyjaśnia dlaczego USA nie strącają dronów nad Ukrainą