Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 273

"Dziś Rosja ponownie przeprowadziła zmasowany ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Chodzi o cywilną infrastrukturę, która zapewnia prąd i ciepło milionom ukraińskich kobiet, dzieci i emerytów" - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Energetyki.

Ukraińcy podkreślają, że do ataku doszło w dniu, gdy Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsora terroryzmu.

"Tylko terroryści robią to wobec ludzi, których nie mogą pokonać, więc starają się ich po prostu zniszczyć" - przekazano.

Czytaj więcej

Atak rakietowy na Ukrainę. Przerwy w dostawach prądu w całym kraju

W związku z odłączeniem elektrowni, zdecydowana większość odbiorców energii elektrycznej w całej Ukrainie została pozbawiona prądu. "Następują awaryjne wyłączenia. Brak energii elektrycznej może wpłynąć na dostępność ciepła i wody" - zapowiedziano.

Poinformowano, że trwają prace, by jak najszybciej przywrócić w kraju zasilanie.

Zełenski żąda pilnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ

"Poleciłem naszemu ambasadorowi przy ONZ, aby zażądał pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ po dzisiejszych rosyjskich uderzeniach. Mordowanie cywilów, rujnowanie cywilnej infrastruktury to akty terroru. Ukraina wciąż domaga się zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej na te zbrodnie" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.

Zełenski podziękował członkom Parlamentu Europejskiego za uznanie Rosji za "państwo sponsora terroryzmu". Powiedział, że Rosja "udowodniła całemu światu", że zasługuje na tę klasyfikację, "wystrzeliwując 67 pocisków na naszą infrastrukturę, na nasz przemysł energetyczny, na zwykłych ludzi".