Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 252

W ostatnią sobotę, po ataku na Flotę Czarnomorską w Sewastopolu, Rosja zawiesiła swój udział w porozumieniu z Ukrainą, wynegocjowanym przy udziale Turcji i ONZ, umożliwiającym eksport ukraińskich zbóż.

Czytaj więcej

Rosja zawiesiła swój udział w umowie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża

W środę, po negocjacjach prowadzonych przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, Putin zdecydował o powrocie do ustaleń umowy, domagając się od Ukrainy gwarancji bezpieczeństwa i zastrzegając, że w każdej chwili Rosja ponownie może wycofać się z ustaleń, jeśli gwarancje zostaną złamane.

W cowieczornym nagraniu prezydent Zełenski przekazał, że mimo iż to Rosja domagała się gwarancji bezpieczeństwa, jej pociski manewrujące wystrzelone z samolotu  w okolicy Wyspy Węży, przeleciały nad korytarzem zbożowym.

- Te wystrzały, które odbywają się prawie codziennie, bezpośrednio zagrażają eksportowi żywności – powiedział Zełenski.