W okupowanym Chersoniu obrona terytorialna uczy jak walczyć z czołgami

Obrona terytorialna w okupowanej przez Rosjan części obwodu chersońskiego, utworzona po wprowadzeniu na nielegalnie anektowanym do Rosji terytorium po wprowadzeniu na nim przez Władimira Putina stanu wojennego, rozpoczęła szkolenia ze zwalczania czołgów i organizowania obrony w mieście - poinformował zastępca szefa władz okupacyjnych, Kirył Stremousow.

Publikacja: 27.10.2022 11:55

Cywile ewakuowani z Chersonia

Cywile ewakuowani z Chersonia

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 246

"Wraz z przydzielonymi załogami przeciwpancernych zestawów rakietowych (AGTM) jednostek obrony terytorialnej w Chersoniu, zorganizowano zajęcia z użycia zestawów przeciwpancernych i organizowania pozycji ogniowych w mieście" - napisał Stremousow na swoim kanale w serwisie Telegram.

Stremousow zapowiedział też przeprowadzenie ćwiczeń przez zespoły saperów, które będą szkolić z "wytwarzania i rozmieszczania min przeciwpiechotnych".

Wcześniej pojawiła się informacja, że mężczyźni, którzy przebywają na prawym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, po ogłoszeniu ewakuacji cywilów z lewego brzegu, mogą zaciągać się do obrony terytorialnej utworzonej po wprowadzeniu w okupowanej przez Rosjan części obwodu chersońskiego stanu wojennego.

Czytaj więcej

Miedwiediew: USA nie potrzebują mitycznej Ukrainy. Ukraińcy są ich zakładnikiem

Ewakuacja cywilów z zachodniego brzegu Dniepru została ogłoszona przez Rosjan w związku ze zbliżaniem się do Chersonia ukraińskiej armii.

Z Chersonia ewakuowani są przedstawiciele władz kolaboracyjnych i ich rodziny, z miasta wywożone są także m.in. pomniki.

Na prawym brzegu Dniepru, w części okupowanej przez Rosjan, znajdować się ma obecnie ponad 70 tys. cywilów - podawał szef władz okupacyjnych, Wołodymyr Saldo. 

Zachodni analitycy wojskowi twierdzą, że Rosjanie nie zdołają obronić Chersonia i zostaną wyparci z zachodniego brzegu Dniepru do końca roku.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim