Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 224

Ósmy unijny pakiet sankcji wobec Rosji jest odpowiedzią na nielegalną aneksję okupowanych części Ukrainy przez Rosję.

Pakiet sankcji obejmuje zakaz transportu morskiego rosyjskiej ropy do państw trzecich po cenie wyższej niż ustalony maksymalny pułap ceny; rozszerzenie zakazu importu na produkty stalowe, miazgę drzewną, papier, chemikalia, papierosy, maszyny; zakaz na dostarczanie usług z zakresu IT, inżynierii i usług prawnych podmiotom z Rosji; dalszy zakaz eksportu technologii; rozszerzenie sankcji na okupowane części obwodów chersońskiego i zaporoskiego.

Czytaj więcej

Biden poinformował Zełenskiego o przekazaniu kolejnych HIMARS-ów

Dzień wcześniej "Politico" informowało, powołując się na źródła, że ambasadorowie państw członkowskich UE porozumieli się ws. sankcji, w tym w sprawie ram prawnych dla ustalania limitu ceny na rosyjską ropę. "Politico" pisało jednak, że nie podjęto decyzji ws. maksymalnego poziomu ceny rosyjskiej ropy.

Tymczasem szefowa KE, Ursula von der Leyen w przemówieniu na forum Parlamentu Europejskiego stwierdziła, że przedstawi mapę drogową dojścia do ustalenia limitu cenowego na gaz w liście do przywódców państw UE, którzy spotkają się w czwartek w Pradze.

Von der Leyen powiedziała, że UE chce zapewnić, aby poszczególni członkowie nie przebijali wzajemnie swoich ofert za gaz, tak aby ceny gazu na światowych rynkach nie rosły.

Szefowa KE mówiła, że kryzys energetyczny wymaga nadzwyczajnych środków, ale najważniejsze jest, aby UE pozostała polem na którym wszystkich obowiązują te same zasady.

Komisja miała przekazać to Niemcom w czasie rozmów z nimi na temat pakietu pomocowego dla niemieckiego sektora energetycznego w wysokości 200 mld euro, przekazanego przez niemiecki rząd, co zagraża wolnej konkurencji w ramach Unii.