Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 198

"Przeciwnik skupia swoje wysiłki na ustanowieniu pełnej kontroli nad obwodem donieckim, utrzymaniu kontroli nad tymczasowo okupowanymi częściami obwodu chersońskiego, charkowskiego, zaporoskiego i mikołajowskiego. Ich bezzałogowe statki powietrzne prowadzą rozpoznanie, podczas gdy wrogie siły kontynuują działania mające na celu poprawę zaopatrzenia ich jednostek" - głosi komunikat Sztabu Generalnego armii Ukrainy.

45

Tyle uderzeń z powietrza miała przeprowadzić Rosja w ciągu doby na cele na Ukrainie

Rosjanie, w ciągu doby, mieli przeprowadzić 45 uderzeń powietrznych i pięć uderzeń rakietowych na cele na Ukrainie.

Sztab Generalny armii Ukrainy odnotowuje, że przy granicy Ukrainy z Białorusią, po stronie białoruskiej, rozpoczęły się ćwiczenia, w czasie których białoruska armia ćwiczy "wyzwalanie zajętych terenów". "Zagrożenie atakiem rakietowym i powietrznym z Republiki Białorusi utrzymuje się" - czytamy.

Na Siewierszczyźnie "intensywność ostrzału znacząco się zmniejszyła".

Czytaj więcej

Okupacyjne władze informują o próbie ukraińskiego desantu w Enerhodarze

"W związku z ofensywą prowadzoną przez ukraińskie jednostki w obwodzie chersońskim, rosyjska armia zmienia taktykę na terrorystyczne ataki przeciw cywilom. Według dostępnych danych wywiadowczych w miejscowości Wełyka Ołeksandriwka okupanci wykorzystują lokalną ludność w charakterze żywych tarcz. Do wioski nie można wjechać, ani jej opuścić" - czytamy w raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego.

"Ukraińskie Siły Zbrojne bohatersko bronią swoich pozycji i nie pozwalają wrogowi posuwać się naprzód" - podaje też ukraiński Sztab Generalny informując o odparciu rosyjskich ataków w rejonie siedmiu miejscowości w obwodzie chersońskim.

Sztab Generalny armii Ukrainy informuje też o udanej kontrofensywie w obwodzie charkowskim. "Dzięki umiejętnym i skoordynowanym działaniom naszych Sił Zbrojnych, ze wsparciem lokalnej ludności, przesunęliśmy się o niemal 50 km w ciągu trzech dni" - czytamy.

Ukraiński Sztab Generalny podaje również, że Rosjanie próbują uciekać z terenu obwodu charkowskiego w cywilnych ubraniach, dezerterując z armii. "W ciągu doby wykryto ponad 15 takich prób" - czytamy.