Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 163

- Rząd zatwierdził dziś dekret prezydenta, proponujący przejęcie 903 obiektów należących do państwa rosyjskiego - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal. Szef rządu zaznaczył, że obiekty te dzielą się na obiekty należące do państwa rosyjskiego, do sankcjonowanych obywateli i firm rosyjskich oraz do rosyjskich banków. Jak podkreślił, "zdobyte środki przeznaczone zostaną na obronę i odbudowę Ukrainy”. - Robimy to systematycznie i zgodnie z wszelkimi procedurami. Nie zastępujemy prawa naszymi życzeniami. To strategiczne zadanie, które realizujemy w sposób legalny - wyjaśnił Szmyhal i dodał, że  „kolejnym krokiem powinno być przejęcie rosyjskich aktywów na Zachodzie”.

- Zarówno rząd, jak i Kancelaria Prezydenta pracują nad tym z zespołami najlepszych prawników i międzynarodowych ekspertów, naszymi partnerami i sojusznikami - powiedział polityk. 

Czytaj więcej

Szmyhal: Od teraz Ukraina zajmuje legalne miejsce w europejskiej rodzinie

10 marca prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę „o podstawowych zasadach przymusowego zajęcia przedmiotów praw własności Federacji Rosyjskiej i jej mieszkańców na Ukrainie”. Ustawa ta określa podstawę prawną przymusowego zajęcia praw własności Federacji Rosyjskiej jako państwa, które rozpoczęło wojnę na pełną skalę w Ukrainie. -  Zgodnie z prawem przymusowe zajęcie na Ukrainie praw własności Rosji i jej mieszkańców odbywa się bez odszkodowania i zwrotu - zaznaczył Szmyhal.