Danych podawanych przez ukraiński Sztab Generalny nie sposób zweryfikować. Strona rosyjska od miesięcy nie podaje informacji o poniesionych w czasie walk na Ukrainie stratach.

Czytaj więcej

Ranni ukraińscy żołnierze trafią do amerykańskiego szpitala wojskowego

Gdyby liczba ta była prawdziwa oznaczałoby to, że Rosjanie stracili na Ukrainie niemal trzy razy tyle żołnierzy co w czasie trwającej dziesięć lat radzieckiej interwencji w Afganistanie (tam zginęło niespełna 15 tys. radzieckich żołnierzy).

Ukraińcy nie podają regularnie informacji o swoich stratach. W czerwcu Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego mówił, że codziennie Ukraińcy tracą ok. 100-200 żołnierzy.

Z danych ukraińskiego Sztabu Generalnego wynika, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili ok. 200 żołnierzy.

Od początku wojny Rosjanie mieli też stracić 1 738 czołgów, 3 971 pojazdów opancerzonych, 883 zestawy artyleryjskie, 258 wyrzutni rakiet, 117 zestawów przeciwlotniczych, 222 samoloty, 190 śmigłowców, 726 bezzałogowe statki powietrzne, 174 pociski manewrujące, 15 jednostek nawodnych, 2 847 pojazdów, w tym cystern i 75 sztuk sprzętu specjalnego.

Obecnie sytuacja na ukraińskich frontach jest stabilna - Rosjanie prowadzą ostrzał ukraińskich pozycji i prowadzą niewielkie działania ofensywne w obwodzie donieckim oraz podejmują próby kontrofensywy na południu Ukrainy. Ukraińcy osiągają pewne sukcesy w ofensywie w obwodach zaporoskim i chersońskim.