Władze Szkocji wydzierżawiła od estońskiej firmy duży prom morski Victoria.

Chcą zacumować go w jednym ze szkockich portów i osiedlić na nim jedną dziesiątą z około 7 tysięcy ukraińskich uchodźców, którzy dotarli do Szkocji.

Planami rządu w Edynburgu są zaniepokojeni obrońcy praw człowieka. Argumentują, że pomieszczenia mieszkalne na Victorii są odpowiednie na krótki pobyt - prom odbywał przeprawy przez Bałtyk - ale nie nadają się do długoterminowego zamieszkania.

Wiele kajut jest niewielkich, pozbawionych iluminatorów, więc dłuższy pobyt w nich może okazać się trudny, szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Czytaj więcej

Rosjanie uciekają do Gruzji. Gruzja wyrzuca Ukraińców z mieszkań

To przykład rodem z  Estonii: tamtejszy rząd wynajął niemal identyczny prom Isabelle i tymczasowo osiedlił na nim 1900 uchodźców, co stanowi kilka procent całkowitej liczby ukraińskich uchodźców. W ubiegłym tygodniu umowa najmu została przedłużona do października: poszukiwania stałego mieszkania dla uchodźców są opóźnione.

Uciekający przed wojną Ukraińcy decydowali się na wyjazd do Szkocji, licząc na wprowadzony przez władze mechanizm, zgodnie z którym prywatni właściciele zapewniali im mieszkanie w zamian za pieniądze od rządu. Ale w Szkocji, pisze "Times", władze musiały wstrzymać działanie tego mechanizmu z powodu braku odpowiednich mieszkań.