Z milionową armią Ukraina chce odzyskać południe kraju

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił dowódców wojskowych o przygotowanie planów utworzenia "milionowej" siły bojowej wyposażonej w zachodnią broń, aby odzyskać południowe terytorium od Rosji - powiedział minister obrony.

Publikacja: 12.07.2022 07:00

Z milionową armią Ukraina chce odzyskać południe kraju

Foto: AFP

Zełenski nakazał swojemu wojsku odzyskać okupowane obszary wokół wybrzeża Morza Czarnego, które są kluczowe dla gospodarki kraju, Ołeksij Reznikow powiedział o tym wywiadzie dla Timesa.

- Rozumiemy, że politycznie jest to bardzo potrzebne dla naszego kraju. Prezydent wydał rozkaz najwyższemu zwierzchnikowi sił zbrojnych, aby opracował plany. Po tym sztab generalny odrabia zadanie domowe i mówi, że aby osiągnąć ten cel potrzebujemy XYZ - mówił.

Czytaj więcej

Amerykańska kongresmenka wzywa do odwołania szefa gabinetu Zełenskiego

Minister obrony Ukrainy dodał, że pisze listy do swoich odpowiedników w krajach partnerskich, aby porozmawiać o tym, "dlaczego potrzebujemy tego rodzaju broni, a następnie otrzymujemy decyzje polityczne".

Reznikow wskazał szefa resortu obrony Wielkiej Brytanii, Bena Wallace'a, jako kluczową postać w kwestii dostarczania broni na Ukrainę. Mówił m.in. o wysyłaniu nowoczesnej broni, a nie jak dotychczas, tej z czasów sowieckich.

- To był długi proces, półtora miesiąca, ale uzyskaliśmy efekt. Ukraina miała siły zbrojne z epoki sowieckiej z trzydziestoletnią bronią. Zmieniliśmy to w trzy miesiące - powiedział.

Konflikty zbrojne
Rosja ogłosiła, że tworzy „pas bezpieczeństwa” na terytorium Ukrainy
Konflikty zbrojne
Statek z pomocą humanitarną dla Gazy ostrzelany u wybrzeży Malty. Nadał sygnał SOS
Konflikty zbrojne
Izraelski atak powietrzny na Damaszek. Ostrzeżenie dla nowych władz Syrii
Konflikty zbrojne
Władimir Putin tymczasowo zmienia cele wojny na Ukrainie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1163
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne