Pomoc ma zwiększyć potencjał obronny Ukrainy - i obejmować zestawy obrony przeciwlotniczej, bezzałogowe statki powietrzne, sprzęt do walki elektronicznej i tysiące sztuk wyposażenia dla ukraińskich żołnierzy.

"Brytyjska broń, sprzęt i szkolenie zmieniają ukraińską obronę wobec trwającego ataku. I będziemy nadal stali twardo za Ukraińcami, aby zapewnić, że Putin przegra na Ukrainie" - napisał premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, w wydanym oświadczeniu.

Nowy pakiet brytyjskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, zwiększa tę pomoc do poziomu 3,8 mld funtów w tym roku. Poprzedni taki pakiet brytyjski rząd ogłosił w maju - i wówczas mowa była o pakiecie wartym 1,3 mld funtów.

Czytaj więcej

Zełenski: Kto będzie następny? Mołdawia? Polska? Wszyscy

Ukraińscy żołnierze przechodzą obecnie szkolenie w Wielkiej Brytanii, po tym jak Johnson zaoferował Kijowowi rozpoczęcie dużego programu szkoleń, który ma umożliwić przeszkolenie do 10 tys. żołnierzy w 120 dni.

5 mld

Tyle dolarów miesięcznie ma potrzebować Ukraina na obronę przed rosyjską inwazją

W czasie trwającego w Madrycie szczytu NATO prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski deklarował, że Ukraina potrzebuje 5 mld dolarów miesięcznie na obronę i zapewnienie sobie bezpieczeństwa.

Mówiąc o broni, jakiej potrzebuje Ukraina, Zełenski wskazał przede wszystkim zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe, które miałyby obronić ukraińskie miasta przed rosyjskimi atakami z powietrza.