- Oni (mieszkańcy Zaporoża - red.) mogą już otrzymywać rosyjskie paszporty, występować o nie na terytorium Federacji Rosyjskiej, na Krymie i w innych obwodach (Rosja anektowała ukraiński Krym, czego nie uznaje społeczność międzynarodowa uważając Krym za okupowaną część Federacji Rosyjskiej). Ale, naturalnie, cały obwód nie uda się na teren innego obwodu, by uzyskać (rosyjskie paszporty - red.). Więc powstaną punkty, w których zbierane będą dokumenty, biura paszportowe, oddziały urzędu ds. imigracji, tak jak w republikach donieckiej i ługańskiej (chodzi o samozwańcze, separatystyczne republiki istniejące na terenie obwodu donieckiego i ługańskiego - red.), które będą zbierać dokumenty od osób chcących uzyskać rosyjskie obywatelstwo - mówił Seliwanow na antenie telewizji Rossija-24. 

Czytaj więcej

Wywiad Ukrainy: Rosjanie tworzą linie obrony na południu Ukrainy. Chcą zostać

Seliwanow mówił też, że uproszczona procedura przyznawania obywatelstwa nie oznacza, że mieszkańcy obwodu zaporoskiego będą musieli zrzekać się obywatelstwa Ukrainy. - Mieszkańcy zachowają prawa związane z (byciem obywatelem) ukraińskiego państwa i otrzymają wszelkie prawa obywateli Federacji Rosyjskiej - dodał.

25 maja prezydent Rosji, Władimir Putin, podpisał dekret pozwalający mieszkańcom obwodów zaporoskiego i chersońskiego na uzyskanie rosyjskiego obywatelstwa w uproszczony sposób.

Po tej decyzji Kirił Stremousow, zastępca szefa kolaboracyjnej administracji cywilno-wojskowej obwodu chersońskiego, w rozmowie z Interfaksem zapowiedział stworzenie punktów w których składane będą dokumenty osób ubiegających się o obywatelstwo rosyjskie w obwodzie chersońskim.  

Władimir Putin, podpisał dekret pozwalający mieszkańcom obwodów zaporoskiego i chersońskiego na uzyskanie rosyjskiego obywatelstwa w uproszczony sposób

Rosjanie kontrolują obecnie niemal cały teren obwodu chersońskiego i część terytorium obwodu zaporoskiego.