Jacek Nizinkiewicz: Hołownia tonie, jak utonęła Nowoczesna

Polska 2050 miała być alternatywą dla zmęczonych duopolem PO-PiS. Partia nie tylko straciła świeżość, ale również zakiwała się w politycznych gierkach.

Publikacja: 25.03.2023 18:54

Jacek Nizinkiewicz: Hołownia tonie, jak utonęła Nowoczesna

Foto: PAP/Marcin Obara

27 proc. ankietowanych chciało głosować na partię Szymona Hołowni w czerwcu 2021 roku. Polska 2050 deptała wtedy po piętach PiS i była notowana najwyżej w sondażach wśród ugrupowań opozycyjnych. Dla PiS to był ogromny problem. Hołownia był politykiem nowym, przyciągającym uwagę, niezgranym, inaczej niż pozostali liderzy partyjni. Gdy rozmawiałem z kluczowymi politykami PiS, kiedy Polska 2050 rosła w siłę, narzekali na nowego konkurenta, którego trudno było atakować. PiS miał realny problem z Hołownią. I wtedy na białym koniu do krajowej polityki wrócił Donald Tusk.

PO pod nowym/starym przewodnictwem odbiła się od sondażowego dna, wróciła na pozycję lidera wśród partii opozycyjnych i poszybowała aż pod sufit poparcia. I tam została, nie potrafiąc przebić 30 proc. i dołując Polskę 2050. Tusk uratował PiS przed Hołownią. Dał rządzącej partii starego wroga, którego nie trzeba przybliżać wyborcom, nie trzeba szykować pod niego nowej kampanii, budować przekazu. Wystarczy wyciągnąć stare obrazki, wypowiedzi, dane i przypomnieć czasy, gdy większość biorąca udział w wyborach była zmęczona rządami PO-PSL.

Czytaj więcej

Głosy warte miliony. Koalicje nie opłacają się finansowo

Czy Polska 2050 mogłaby pokonać PiS, gdyby Tusk nie wrócił? Tego się już nie dowiemy, bo z 6-7 proc. w pół roku nie poszybuje już do ponad 30 proc. Hołownię pogrążyło odpuszczenie pola, gdy wrócił Tusk, tak jakby robił mu miejsce. Niby spotkania z wyborcami wciąż się odbywały, były codzienne internetowe odezwy, partia była aktywna polityka medialna, ale partia straciła impet, wolę walki, blask. Jakby ktoś przestawił wajchę. Jakby to sam Hołownia przestawił wajchę na Tuska, ustawiając Polskę 2050 w roli junior partnera i dał odbudować się hegemonowi. Polsce 2050 nie pomogło też kluczenie w temacie list wyborczych. Alians z wiekowym PSL dał jej poparcie dwucyfrowe po zsumowaniu, ale odebrał polityczną niewinność.

Nie jest za późno na listę PO-PSL-Polska 2050. Dwie listy: Lewicy i KO/PSL/Polska 2050 wydają się optymalne. Na jedną nie ma szans. Lewica, mimo otwartości Włodzimierza Czarzastego musiałaby się podzielić, bo z Partią Razem nie pójdzie na wspólnej liście opozycyjnej.

15 proc. poparcia, które ma razem PSL i Polska2050 może być argumentem przed negocjacjami na temat miejsc na wspólnych listach z KO. Nawet jeśli ludowcy się teraz przed nimi wzbraniają, to w ich przypadku, wszystko jest kwestią ceny. Swoją Hołownia już zapłacił i pozostało mu tylko złożyć hołd lenny Tuskowi, w sposób najmniej dla siebie upokarzający i przekonać bezstratnie wyborców, że tylko wspólnie z KO i PSL mogą pokonać PiS. Hołownia liderem opozycji już nie będzie. Teraz może tylko grać zespołowo i walczyć, żeby nie skończyć jak Nowoczesna.

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: O jednego za mało, by przełamać impas
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Wielkanoc zwalnianych
Opinie Ekonomiczne
Stanisław Gomułka: Jak zakończyć wojnę, jeśli nikt jej nie wygra
Opinie Prawne
Kardas, Gutowski: Jak zrobić z sądów odwoławczych sądy kapturowe
Opinie polityczno - społeczne
Mariusz Cieślik: Znachor polskiej duszy
Komentarze
Jerzy Haszczyński: Putin do Hagi, a co z Wołyniem?