Od soboty wprowadzamy nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa minister zdrowia Adam Niedzielski. Wielkopowierzchniowe sklepy budowane i meblowe z powierzchnią ponad 2 tys. mkw. zostaną zamknięte. W reszcie sklepów większe rygory w kwestii ilości klientów na terenie placówki handlowej. Liczba klientów mogących jednocześnie robić zakupy - dotąd 1 os na 15 mkw., od soboty będzie to 1 osoba na 20 mkw.

- Hurtownie, składy budowlane będą nadal dostępne, aby zapewnić dostęp do materiałów budowlanych – dodał minister Adam Niedzielski.

Do 9 kwietnia zamknięte zostaną salony urody, zakłady fryzjerskie a także żłobki i przedszkola. Obiekty sportowe zostaną zamknięte, poza dostępnością dla sportu zawodowego. Minister zdrowia zaapelował o przejście na pracę zdalną.

Minister Niedzielski powiedział na konferencji, że liczba zachorowań będzie nadal rosła, to oznacza wzrost liczby pacjentów w szpitalach. Dwa województwa są obecnie w najgorszej sytuacji: województwo Śląskie i Mazowieckie.

Apeluję, by święta Wielkiej Nocy spędzić w gronie rodzinnym, wąskim gronie rodzinnym – powiedział premier Morawiecki.

Polska dzisiaj znajduje się dziś w najtrudniejszym momencie pandemii od jej wybuchu – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Polski system zdrowi jest na granicy wydolności. Premier zapowiedział, że rząd zrobi wszystko by zapobiec zapaści w służbie zdrowia.

Naszą największą bronią są szczepienia – podkreślił premier, zapewniając, ze roi wszystko by wywrzeć presje na Komisję Europejską, a przez nią na koncerny farmaceutyczne by dostarczyć jak najszybciej więcej szczepionek. Tylko szczepienia mogą opanować kolejna falę zakażeń i ocalić życia Polaków.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już jutro, oglądaj ralację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej

- Gdybyśmy mieli takie możliwości ściągania szczepionek jak UK czy USA, proces zdecydowanie by przyspieszył. UE zaufała producentom i dziś naszym zadaniem jest wymuszenie jak największych dostaw, to kwestia zdrowia i życia milionów Europejczyków - powiedział premier.

W środę zanotowano 34 151 nowych infekcji koronawirusem, to najwyższy jak do tej pory dobowy przyrost liczby chorych na COVID-19 w Polsce. Zmarło 520 chorych - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej nowych dziennych przypadków w czwartek zarejestrowano na Śląsku - 5430 i Mazowszu - 5104. Najmniej w woj. podlaskim - 577.