We wtorek wśród dziesięciu najbardziej aktywnych akcji znalazły się papiery sześciu spółek „groszowych", czyli wyceniane poniżej jednego dolara. Podobnie było w poniedziałek, wskazują dane firmy Themis Trading LLC's Joseph Saluzzi.

Wczoraj wolumen obrotów walorami sześciu spółek „groszowych" wyniósł 2,8 miliarda sztuk i stanowił 18 proc. całego rynku.

Gorączkowe zakupy traderów detalicznych w ostatnich sześciu miesiącach mocno windują wolumen obrotów na głównych giełdach, ale też gdzie indziej, zauważa Bloomberg.

Wpływ inwestorów indywidualnych jest szczególnie widoczny, jeśli porównamy NYSE i Nasdaq z platformami brokerów, gdzie często kierowane są zlecenia z takich aplikacji jak Robinhood. W grudniu po raz pierwszy od co najmniej 2008 roku wolumen obrotów na tych ostatnich okazał się większy.

Podwyższony wolumen obrotu akcjami utrzymujący się od miesięcy podskoczył w minionym tygodniu, kiedy średnio wynosił 14,8 miliarda sztuk. Wyższy był tylko w trzech tygodniach marca 2020 roku oraz w okresie dwóch tygodni podczas światowego kryzysu finansowego.