W grudniu Andrew L. Fassari zakupił 41 mln akcji spółki Arcis. Następnie opublikował około 120 tweetów z fałszywymi i wprowadzającymi w błąd informacjami na temat spółki. Firma Arcis nie prowadziła wówczas działalności, a Fassari twierdził, że wznawia biznes, rozwija się i jest wspierana przez dużych inwestorów. Doprowadziło to do wzrostu notowań o 4000 proc. Następnie Fassari sprzedał posiadane akcje, zarabiając na tym 929 tys. dol.

Czytaj także: "Złota era oszustów". Odkrywca afery Enronu ostrzega inwestorów

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła inwestora z Kalifornii o sztuczne zawyżanie kursu poprzez publikowanie fałszywych informacji, aby osiągnąć korzyści majątkowe. SEC twierdzi, że Fassari nadal tweetował o akcjach innych spółek w styczniu i lutym.

– Twierdzimy, że Fassari czerpał zyski z wykorzystywania mediów społecznościowych do oszukiwania inwestorów. SEC zobowiązuje się do ochrony inwestorów poprzez aktywne monitorowanie podejrzanej działalności handlowej związanej z mediami społecznościowymi oraz oskarżanie osób korzystających z mediów społecznościowych, które łamią przepisy federalne dotyczące papierów wartościowych – podsumował wydział egzekucyjny SEC.