Reklama

GPW najniżej od początku roku. Spada w ślad za zagranicznymi parkietami

Z początkiem nowego tygodnia wśród inwestorów na giełdach górę wzięły obawy m.in. o recesję w amerykańskiej gospodarce.

Publikacja: 05.08.2024 09:57

GPW najniżej od początku roku. Spada w ślad za zagranicznymi parkietami

Foto: Bloomberg

W pierwszych minutach poniedziałkowego handlu na giełdzie w Warszawie indeks WIG poszedł w dół o 4,5 proc., schodząc poniżej 78 tys. pkt.

Poniedziałek, 5 sierpnia, na giełdzie w Warszawie: Cały tegoroczny dorobek został roztrwoniony

W wyniku pogłębienia korekty cały tegoroczny dorobek szerokiego rynku został już roztrwoniony. Krajowe indeksy spadają w ślad za zagranicznymi parkietami, na których poniedziałkowy handel został całkowicie zdominowany przez sprzedających. Do pozbywania się akcji przekonały inwestorów fatalne nastoje panujące na zagranicznych rynkach akcji, na których handel został całkowicie zdominowany przez sprzedających. Fala wyprzedaży objęła najpierw azjatyckie parkiety. W przypadku giełdy w Tokio można mówić nawet o panice, która ściągnęła indeks Nikkei 12,4 proc. w dół.

Czytaj więcej

Krach na giełdzie w Japonii. Nikkei mocno w dół. Winne dane z USA

Światowe giełdy rozpoczynają tydzień od spadków

Większość głównych indeksów na giełdach Starego Kontynentu rozpoczęła nowy tydzień od sporych spadków sięgających 3-4 proc.. Kolor czerwony można dostrzec zarówno na zachodnioeuropejskich giełdach, jak i rynkach z naszego regionu. Przecena na giełdach to efekt rosnących obaw inwestorów związanych z recesją w amerykańskiej gospodarce, które odżyły w piątek do bardzo słabych danych z rynku pracy, ale i krachu na japońskiej giełdzie, który zapewne podziałał na wyobraźnię wielu inwestorów.

Na krajowym rynku akcji na celowniku sprzedających znalazły się wszystkie spółki wchodzące w skład indeksu z indeksu WIG20. Największe spadki notują akcje CD Projektu, KGHM i banków, taniejąc o ok. 5-6 proc. Chętnie pozbywano się też pozostałych spółek z indeksu, ale skala ich przeceny była nieco mniejsza.

Reklama
Reklama

Pogorszenie nastrojów nie pozostało bez wpływu na wyceny firm z szerokiego rynku akcji. Zdecydowana większość spółek z tego segmentu jest przeceniona. Najsłabiej w tym gronie wypadają AB i Mirbud, zaliczając kilkunastoprocentową przecenę.

Giełda
Firmy rodzinne na giełdzie trzymają się mocno. Kilka rzeczy zaskakuje
Giełda
Przeciąganie liny na GPW. CCC znów mocno dołuje
Giełda
Giełda w kratkę, a emocji w Parkiet Challenge coraz więcej
Giełda
Na giełdzie w Warszawie popyt łapie zadyszkę
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Giełda
Inwestorzy w Warszawie ostrożnie podchodzą do zakupów akcji
Materiał Promocyjny
Nowa era budownictwa: roboty w służbie ludzi i środowiska
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama