Indeks mWIG40 coraz mocniej nasiąka nową ekonomią

W indeksie ubywa przedsiębiorstw z tradycyjnych branż, a najnowsza rewizja jeszcze utrwali ten trend.

Publikacja: 28.02.2024 03:00

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Foto: PAP/ Albert Zawada

29 lutego ogłoszone zostaną zmiany w portfelach indeksów warszawskiej giełdy. Zdaniem analityków z WIG20 wypadnie Asseco Poland, a awansuje tam Budimex. Sporo zmian szykuje się w mWIG40.

Sektorowa ewolucja

Zgodnie z regulaminem GPW Benchmark rewizja indeksów dokonywana jest na podstawie kryteriów kapitalizacji (waga 60 proc.) i obrotów (40 proc.) liczonych za ostatnie trzy miesiące.

Czytaj więcej

Duże spółki na celowniku kupujących

– Biorąc pod uwagę robocze rankingi, możemy zaobserwować dość istotne przetasowania indeksu wśród spółek o średniej kapitalizacji. Z mWIG40 mogą wypaść takie podmioty jak Bumech, ZE PAK czy Polimex Mostostal. A awansować mogą takie spółki jak cyber_Folks, PlayWay czy Vercom – mówi Albert Trąpczyński, makler DM INC.

Analityk dodaje, że potencjalne zmiany wpłyną istotnie na charakter indeksu, który stanie się bardziej skoncentrowany na nowych technologiach, a mniej na sektorach tradycyjnych. Wpisuje się to w przemiany zachodzące w strukturze polskiej gospodarki.

Gra pod zmiany w indeksach może stanowić ciekawą strategię inwestycyjną (zakup akcji, które mogą zostać włączone, i sprzedaż kontraktu terminowego na akcje spółki potencjalnie wypadającej z indeksu).

– Od czasu rozstrzygnięć wyników wyborów parlamentarnych obserwujemy istotny napływ kapitału zagranicznego. W tym kontekście warto obserwować również zmiany w indeksie MSCI Poland stanowiącym podstawowy benchmark wykorzystywany przez globalne fundusze ETF – podsumowuje Trąpczyński.

Czytaj więcej

Byki łapią oddech. Spokojny początek sesji na GPW

Eksperci podkreślają, że o ile WIG20 jest indeksem skupiającym największe firmy, o tyle te najszybciej rosnące są w mWIG40. Ich zdaniem przez najbliższe lata dynamika wzrostu tych spółek powinna być w dalszym ciągu wyższa niż WIG20. Od 2020 r. stopa zwrotu z WIG20 to 12 proc., a z mWIG40 – 56 proc. W dłuższej, dziesięcioletniej perspektywie jest to odpowiednio kilka procent oraz prawie 90 proc.

Walka o awans

Z kolei Trigon DM ocenia, że do mWIG40 wejdą AB oraz Rainbow Tours. Natomiast o trzecie miejsce powalczą cyber_Folks i Synektik.

– Zgodnie z wyliczeniami analityków, które pojawiły się w domenie publicznej, mamy 60 proc. szans na znalezienie się w mWIG40 już w najbliższej, marcowej rewizji. Wszystko zależy od dnia, który wybierze GPW do kryterium kapitalizacji, z tygodnia między 12 a 16 lutego. Jeżeli będzie to 12, 15 lub 16, to najprawdopodobniej wchodzi cyber_Folks – mówi Robert Stasik, wiceprezes cyber_Folks. Zaznacza przy tym, że są to tylko szacunki domów maklerskich, a finalny skład indeksów poznamy 29 lutego.

Czytaj więcej

Spółki z potencjałem

– Nawet w przypadku negatywnego wyniku losowania, patrząc na poprawiające się z miesiąca na miesiąc parametry zarówno kapitalizacji, jak i obrotów akcjami, przeskoczenie do mWIG40 powinno być kwestią najbliższych kwartałów – podsumowuje.

We wtorek spółka opublikowała dobre szacunkowe wyniki za 2023 r. i zapowiedziała wprowadzenie nowego produktu, opartego na sztucznej inteligencji.

Również Synektik w ostatnich kwartałach mocno zwiększa skalę biznesu, a motorem jego wyników jest rosnący rynek robotów chirurgicznych.

Systematyczny wzrost wyników notują też wspomniane już AB (dystrybutor IT) i operator turystyczny Rainbow Tours. Wycena AB wynosi obecnie 1,3 mld zł, Rainbow ponad 0,9 mld zł, cyber_Folks 1,5 mld zł, a Synektika 1 mld zł.

29 lutego ogłoszone zostaną zmiany w portfelach indeksów warszawskiej giełdy. Zdaniem analityków z WIG20 wypadnie Asseco Poland, a awansuje tam Budimex. Sporo zmian szykuje się w mWIG40.

Sektorowa ewolucja

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
WIG20 próbuje powalczyć o 2500 pkt
Giełda
NYSE będzie działać 24/7? To byłaby prawdziwa rewolucja
Giełda
WIG20 znów nie może sforsować poziomu 2500 pkt
Giełda
Łowy na dywidendy czas rozpocząć
Giełda
WIG20 w efektownym stylu powraca powyżej 2500 pkt