McDonald's zawarł umowę sprzedaży własnych placówek w Rosji z jednym ze swoich franczyzobiorców, zarządzającym 25 placówkami na Syberii, właścicielem GiD LLC, Aleksandrem Goworem, poinformowała dziś firma. Zgodnie z warunkami sprzedaży nowy właściciel będzie prowadził placówki pod inną marką. Kwota transakcji nie została ujawniona.

McDonald's w Rosji miał 850 restauracji, z których 130 było obsługiwanych przez franczyzobiorców. Restauracjami partnerskimi sieci na największych lotniskach w kraju zarządza teraz Rosinter, placówkami na Syberii firma GiD, a częścią punktów w Tatarstanie na Uralu Regional Catering Network LLC, kazachski biznesmen Kairat Boranbajew. Roczne przychody restauracji sieci w Rosji i na Ukrainie wynoszą średnio 2 miliardy dolarów, co stanowi 9 proc. całkowitych obrotów firmy na całym świecie.

- Najprawdopodobniej transakcja nie ma charakteru pieniężnego i można założyć, że rzeczywistym właścicielem pozostaje amerykańska firma. W tak krótkim czasie nie da się bowiem odpowiednio oszacować kosztów działalności na dużą skalę i omówić wszystkich warunków transakcji, a kupującemu trudno zgromadzić potrzebną kwotę na zakup lub wykupienie pożyczki w takim czasie - przekonuje prezes RestCon Jelena Perepelica (dla gazety Kommersant).

Czytaj więcej

McDonald’s opuszcza Rosję po ponad 30 latach na dobre

Gowor ma 62 lata (z wykształcenia kandydat nauk technicznych). Jak pisze Kommersant, do 2007 roku przedsiębiorca był współwłaścicielem firmy węglowej w Kuzbasie - Yuzhkuzbassugol. Po sprzedaży swojego udziału stworzył nową spółkę węglową Sibenergougol, która obejmowała odkrywkę Listwiańska, kopalnię i trzy zakłady o łącznych rezerwach ponad 55 mln ton węgla.

Prawie cały wydobyty węgiel jest eksportowany. Zyski Sibenergougol przeznaczył na zakup kaliningradzkiego portu Swietłyj wraz z tamtejszym z terminalem węglowym. W skład firmy wchodził Trade House „Sibenergougol”, firma załadunkowo-transportowa, firma transportu samochodowego, a także firma rolnicza „Dimitrovskoye” LLC.

W 2008 roku pan Gowor założył firmę A-Mega-Holding, która jest właścicielem producenta żywności Sibirskaya Milena. Obejmuje kilka gospodarstw hodowlanych i mleczarni, fabrykę kiełbas Przysmaki Mezopotamii oraz restaurację Carska Ochota.

W 2009 r biznesmen przystąpił do tworzenia holdingu budowlanego. Rok wcześniej kupił kilka kamieniołomów tłucznia w obwodzie nowosybirskim i zbudował fabrykę wyrobów żelbetowych. Jedna z firm, Alfaststroy, zajmowała się budową kanałów ściekowych w miastach Syberii.

Govor jest jedynym założycielem GiD LLC, która rozwija franczyzę McDonald's na Syberii. Firma zarządza 25 restauracjami w regionach Kemerowo, Nowosybirsk, Tomsk, w Republice Ałtaju, a także w regionach Ałtaj i Krasnojarsk. Govor ma też rafinerię ropy naftowej w regionie Kemerowo.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Syn Roman Gowor, jest znanym biznesmenem z Nowokuźniecka. Wśród projektów realizowanych przez rodzinę Goworów jest pierwszy międzynarodowy hotel w regionie Kemerowo – Park Inn by Radisson; jedna z największych prywatnych poza Uralem klinik „Grand Medica” w Nowokuźniecku. W 2018 roku firma deweloperska Inrusinvest, kierowana przez Romana Gowora, kupiła hotel Courtyard by Marriott St. Petersburg Pushkin na nabrzeżu Kanału Gribojedowa.