Roczne rozliczenie PIT a OPP: na co idzie 1 proc.

Program komputerowy nie narzuci już bez wiedzy podatnika, komu przekaże on swój 1 proc. podatku.

Aktualizacja: 10.07.2015 09:18 Publikacja: 09.07.2015 15:39

Roczne rozliczenie PIT a OPP: na co idzie 1 proc.

Foto: 123RF

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o działalności pożytku publicznego. Jej autorem jest sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Celem zmian jest stworzenie bardziej przejrzystych zasad zbierania środków z 1 proc. PIT. Nowela przewiduje, że organizacje pożytku publicznego będą musiały uzyskane środki wyodrębnić tak, by można było określić przychody i koszty. Ponadto w reklamach zachęcających do przekazania 1 proc. muszą poinformować, że finansują je w całości lub w części z 1 proc.

Nowela wprowadza istotną zmianę dotyczącą programów komputerowych, za pomocą których można rozliczyć PIT. Część tych programów narzuca organizację do przekazania 1 proc. Po wypełnieniu PIT podatnik dowiaduje się, że 1 proc. został przekazany na rzecz danej organizacji. Nowe przepisy przewidują więc, że programy komputerowe albo będą dawały podatnikowi wybór, albo informację, że go nie ma. Minister pracy i polityki społecznej w rozporządzeniu określi treść i formę oraz sposób zamieszczenia informacji o finansowaniu reklam z 1 proc. oraz szczegóły programów komputerowych.

Ponadto nowela wprowadza zakaz przekazywania 1 proc. stowarzyszeniu czy fundacji wykluczonej z wykazu organizacji pożytku publicznego.

Organizacje, które wydadzą środki z naruszeniem przepisów, muszą je oddać. Pieniądze wpłyną na Fundusz Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego.

Osoby, które będą zbierały środki z 1 proc. w imieniu organizacji spoza listy organizacji pożytku publicznego, zostaną ukarane grzywną.

Ponadto organizacje pożytku publicznego będą mogły udzielać bezpłatnych porad prawnych.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"